Jak elegancko korzystać z telefonu komórkowego?

Jak elegancko korzystać z telefonu komórkowego?

Telefon komórkowy jest stosunkowo nowym wynalazkiem. Sam w sobie nie jest ani elegancki, ani nieelegancki. To korzystanie z niego może takowe. Poradnik na temat savoir-vivre i etykiety we współczesnym świecie. Część V.

1. Sygnał dzwonka. Powinien być klasyczny, przypominający najlepiej telefon stacjonarny. Udziwnione, agresywne sygnały nie przystoją poważnemu człowiekowi. Żenująco wygląda np. elegancki biznesmen, któremu „komórka” odzywa się głosem Czesia z filmu „Włatcy Móch…”.

 

2. Wygląd aparatu. Najlepiej klasyczny (jeśli w przypadku „komórek” można o czymś takim mówić :-)), pasujący do reszty dodatków do stroju. Zbyt ekstrawagancki aparat nie przydaje właścicielowi elegancji. Tu również obowiązuje zasada, że „orły są szare, a papugi są pstrokate”.

3. Kiedy wyłączać telefon? Podczas wszelkich wizyt towarzyskich, służbowych, w kościele, teatrze, kawiarni, restauracji itp., spotkań, rozmów czy szkoleń telefon powinien być bezwzględnie wyłączony, albo przynajmniej powinien mieć wyciszony dźwięk dzwonka. Czasami, w naprawdę wyjątkowych okolicznościach, trzeba mieć telefon włączony, bo czekasz np. na ważną i pilną wiadomość. Jeśli jesteś wówczas na spotkaniu, powinieneś o tym uprzedzić rozmówcę, żeby nie czuł się przez ciebie lekceważony, przepraszając jednocześnie za pozostawienie włączonego telefonu.

4. W pociągu. Jeśli telefon zadzwoni Ci gdy jesteś w przedziale (tzw. coupe), w celu prowadzenia rozmowy należy wyjść na korytarz. Nieeleganckie jest głośne rozmawianie w przedziale przez telefon.

5. W komunikacji miejskiej. Najlepiej jest w ogóle nie odbierać telefonu. Nieładnie jest odebrać telefon tylko po to, aby powiedzieć rozmówcy: „Nie mogę teraz rozmawiać”. Po wyjściu z pojazdu wypada oddzwonić.

6. Kto kończy rozmowę? Rozmowę kończy ten, kto ją rozpoczął. Jeśli rozmowa zostanie przerwana z przyczyn niezależnych (np. sygnał się skończy), to wznawia ją osoba dzwoniąca. Jeśli komuś skończy się bateria – powinien przy najbliższej okazji zadzwonić do rozmówcy w celu dokończenia rozmowy.

7. Czy wypada położyć telefon komórkowy na stole? Często mam do czynienia z sytuacją, kiedy to spotykając się z kontrahentami moi rozmówcy bezceremonialnie wykładają swoje telefony na blat stołu. Niestety, z dobrego wychowania wynika, że nie wypada kłaść telefonu komórkowego na stole podczas rozmów czy spotkań oficjalnych. Telefon podczas takich wydarzeń należy ukryć i ustawić w tryb cichy, lub po prostu wyłączyć.

8. SMS. SMS to list, jak każdy inny. Dbajmy o jego formę. Bezwzględnie należy przestrzegać zasad pisowni i ortografii. Używajmy dużych liter. Na końcu wypada się podpisać, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy pewni, że rozmówca ma nasz numer zapisany w swoim aparacie.

9. Telefony do kogoś za granicą. Gdy dodzwonimy się do kogoś, a on mówi, że jest za granicą, wypada jak najszybciej zakończyć rozmowę, aby nie narażać naszego rozmówcy na niepotrzebne koszty (roaming), chyba, że to on nalega na kontynuowaniu rozmowy.

10. Czy można odebrać cudzy telefon komórkowy? Nie. Nie jest to oznaką dobrego wychowania. Nie powinno się odbierać cudzej „komórki” (nawet służbowej w pracy), chyba że właściciel telefonu upoważnił nas do tego.

11. Podsumowanie. Gdy ktoś do nas dzwoni nie wypada się zbytnio rozgadywać. Pamiętajmy, że nasze gadulstwo może narazić rozmówcę na koszty. Zwracajmy też baczną uwagę na okoliczności, w jakich nasz rozmówca jest w danej chwili, gdyż może to mieć znaczący wpływ na jakość rozmowy. Telefon komórkowy nie jest bowiem stacjonarny i można go odbierać w różnych miejscach i w różnych okolicznościach.

Leszek Leopold Kazimierski
Tekst ukazał się w nr 18 (166) 28 września–15 października 2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X