400 lat wsi Pasieczna

400 lat wsi Pasieczna

Niedawno wieś Pasieczna w powiecie nadwórniańskim województwa iwano-frankowskiego obchodziła 400-lecie. W uroczystych obchodach jubileuszu licznie wzięli udział nie tylko najbliżsi sąsiedzi z Iwano-Frankowska, Nadwórnej i stolicy, ale również goście z Polski.

 

Uroczystości rozpoczęły się 16 września 2012 r. o godz. 11:00 Mszą św. w cerkwi greckokatolickiej pw. Św. Piotra i Pawła w Pasicznej. Dalsza część święta odbyła się o godz. 13:00 na szkolnym boisku.

 

W uroczystościach wzięli udział: przewodniczący Narodowej Komisji ds. Moralności prof. nauk prawniczych Wasyl Kostycki (z Kijowa), z-ca gubernatora Iwano-Frankowska Wołodymyr Popowycz, władze rejonu i mer Delegacja z Moszczanki (Wanda Jakimko)Nadwórnej Zinowij Andrijowycz. Na święto wsi zawitała też delegacja z Polski, z partnerskiej wioski Moszczanka w składzie: sołtys Mieczysław Partyczny, przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej Arkadiusz Wolski, przedstawiciele społeczności Wiesława i Edward Piekarczykowie oraz Wanda Jakimko.

Po oficjalnych przemówieniach występowały zespoły wokalne ze szkoły w Pasiecznej oraz zespół taneczny „Horianka” z Nadwórnej. Wielkim powodzeniem cieszyły się też występy batiarów z Iwano-Frankowska i Hucuła-chuligana Wasyla Melnykowycza. O godzinie 22:00 niebo rozbłysło pięknym pokazem sztucznych ogni. Obchody zakończyły się współną zabawą do godz. 02:00 w nocy.

Goście z Polski byli zaskoczeni wspaniałym przyjęciem, łatwością porozumiewania się i prawdziwie słowiańską gościnnością naszych sąsiadów. Zawiązały się też nowe przyjaźnie między mieszkańcami obu wsi (kilka osób po raz pierwszy było na Ukrainie). W drodze powrotnej odwiedziliśmy swoje rodziny w Pikułowicach (stamtąd pochodzi większość mieszkańców Moszczanki) oraz zwiedziliśmy piękny Lwów, który zrobił na nas ogromne, niezapomniane wrażenie.

Wanda Jakimko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X