400 lat wsi Pasieczna

400 lat wsi Pasieczna

Niedawno wieś Pasieczna w powiecie nadwórniańskim województwa iwano-frankowskiego obchodziła 400-lecie. W uroczystych obchodach jubileuszu licznie wzięli udział nie tylko najbliżsi sąsiedzi z Iwano-Frankowska, Nadwórnej i stolicy, ale również goście z Polski.

 

Uroczystości rozpoczęły się 16 września 2012 r. o godz. 11:00 Mszą św. w cerkwi greckokatolickiej pw. Św. Piotra i Pawła w Pasicznej. Dalsza część święta odbyła się o godz. 13:00 na szkolnym boisku.

 

W uroczystościach wzięli udział: przewodniczący Narodowej Komisji ds. Moralności prof. nauk prawniczych Wasyl Kostycki (z Kijowa), z-ca gubernatora Iwano-Frankowska Wołodymyr Popowycz, władze rejonu i mer Delegacja z Moszczanki (Wanda Jakimko)Nadwórnej Zinowij Andrijowycz. Na święto wsi zawitała też delegacja z Polski, z partnerskiej wioski Moszczanka w składzie: sołtys Mieczysław Partyczny, przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej Arkadiusz Wolski, przedstawiciele społeczności Wiesława i Edward Piekarczykowie oraz Wanda Jakimko.

Po oficjalnych przemówieniach występowały zespoły wokalne ze szkoły w Pasiecznej oraz zespół taneczny „Horianka” z Nadwórnej. Wielkim powodzeniem cieszyły się też występy batiarów z Iwano-Frankowska i Hucuła-chuligana Wasyla Melnykowycza. O godzinie 22:00 niebo rozbłysło pięknym pokazem sztucznych ogni. Obchody zakończyły się współną zabawą do godz. 02:00 w nocy.

Goście z Polski byli zaskoczeni wspaniałym przyjęciem, łatwością porozumiewania się i prawdziwie słowiańską gościnnością naszych sąsiadów. Zawiązały się też nowe przyjaźnie między mieszkańcami obu wsi (kilka osób po raz pierwszy było na Ukrainie). W drodze powrotnej odwiedziliśmy swoje rodziny w Pikułowicach (stamtąd pochodzi większość mieszkańców Moszczanki) oraz zwiedziliśmy piękny Lwów, który zrobił na nas ogromne, niezapomniane wrażenie.

Wanda Jakimko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X