Szymanowski Quartet i przyjaciele

Szymanowski Quartet i przyjaciele

Już po raz piąty w czasie polsko-ukraińskiego projektu – Międzynarodowego festiwalu muzyki kameralnej „Szymanowski Quartet i przyjaciele” stolica kulturalna Galicji ożywa i przekształca się w muzyczną Mekkę.

 

Renomowani artyści-wirtuozi prowadzą estetyczny dialog czasów, przekształcając moralne wartości twórczej spuścizny kompozytorów różnych epok – wieczne ideały mądrości i piękna. W ciągu trzech wrześniowych wieczorów płaszczyzna muzyczna Lwowa trzymała w napięciu lwowskich melomanów, bo jak powiedział Wołodymyr Mykytka: „…sens i perspektywa projektu polega na integracji muzyki, muzyków i sztuki wykonawczej. Takie imprezy zawsze są świętem we Lwowie”.

Festiwal został zapoczątkowany w 2008 z inicjatywy Wołodymyra Mykytki, który studiował grę na skrzypcach w lwowskim konserwatorium, kontynuował w Warszawskim, a zakończył w Niemczech – grą na altówce. „Szymanowski Quartet” po raz pierwszy stanął przed ukraińskimi słuchaczami w międzynarodowym składzie: Andrij Bełow – I skrzypce, Wołodymyr Mykytka – altówka, Grzegorz Kotow – II skrzypce i Marcin Sieniawski – wiolonczela, w 2002 na międzynarodowym festiwalu w Kijowie „Wołodymyr Krajniew zaprasza”. Droga artystyczno-wykonawcza kwartetu rozpoczęła się w 1995 w Warszawie. Pokazał się publiczności jako propagator twórczości Karola Szymanowskiego, za którą to działalność w 2005 otrzymał prestiżową nagrodę im. Karola Szymanowskiego. W chwili obecnej kwartet jest laureatem licznych konkursów i festiwali i cieszy słuchaczy wysoką klasą wykonania. Od 2000 członkowie kwartetu prowadzą szkolenia wykonawcze w Wyższej szkole muzyki w Hanowerze w Niemczech.

W roku jubileuszowym, gdy społeczność muzyczna świata obchodzi 130 rocznicę urodzin wielkiego polskiego kompozytora, w programie V międzynarodowego festiwalu „Szymanowski Quartet i przyjaciele” znalazły się utwory różnych kompozytorów i muzyka prezentująca różne epoki. Usłyszeliśmy utwory Feliksa Mendelssohona-Bartholdy’ego, Karola Szymanowskiego, Władysława Żeleńskiego, Juliusza Zarębskiego, Dymitra Szostakowicza, Alfreda Shnittke i Cezara Franka. Wykonawcami utworów byli artyści o światowej sławie: Walerij Sokołow, Johnatan Plourayt, Wołodymyr Sirenko, Bruno Montsentjohn, Żanna Mykytka, Alisa Margulis, Lili Majski, Andrij Bełow, Grzegorz Kotów, Wołodymyr Mykytka, Marcin Sieniawski, młodzieżowa orkiestra symfoniczna „Inso-Lwów”, którzy wystąpili przed lwowską publicznością na scenie sali koncertowej im. Stanisława Ludkiewicza Lwowskiej Filharmonii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X