Inauguracja X Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej we Lwowie fot. Anna Gordijewska

Inauguracja X Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej we Lwowie

„Historia, której się nie zapomina”, czyli inscenizacja Ślubów Jana Kazimierza zainaugurowała X Jubileuszowy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. We lwowskiej Bazylice Katedralnej od 16 do 22 maja wieczorami codziennie będą odbywać się koncerty muzyki kameralnej i religijnej, przedstawienia oraz panele dyskusyjne.

To właśnie w katedrze lwowskiej 365 lat temu 1 kwietnia 1656 roku król Jan Kazimierz złożył uroczyste śluby oddając Rzeczpospolitą pod opiekę Matki Bożej, którą utytułował Królową Korony Polskiej. W osłabionym przez zniszczenia wojenne kraju w serca Polaków wstąpiła nadzieja. – To było wyjątkowe wydarzenie, bo Lwów jawił się wtedy jako wolne miasto nie zajęte przez Szwedów, do którego król mógł dotrzeć i z którego wyszła łaska zwycięstwa i łaska później pokoju – podkreślił ks. Jan Nikiel, proboszcz katedry lwowskiej.

Parafianie katedry pamiętają o tym historycznym wydarzeniu. Wystąpili z inicjatywą zorganizowania teatralizowanej inscenizacji „Historia, której się nie zapomina”. Scenariusz napisała lwowska poetka Alicja Romaniuk na podstawie „Potopu” Henryka Sienkiewicza. Piękna muzyka oraz bogate dekoracje i kostiumy stworzyły atmosferę historyczną, zanurzyły wszystkich obecnych w czasach tamtej epoki. Organizatorzy zwrócili się o współpracę do Ludowego Teatru Polskiego we Lwowie, skąd były wypożyczone również stroje. W rolę króla Jana Kazimierza wcielił się aktor Wiktor Lafarowicz.

– To cenne, że jest to wspólne dzieło całej naszej parafii i taki jest sens tego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Nie zapraszamy jakichś gwiazd na ten tydzień, a staramy się znaleźć wśród naszych parafian tych, którzy posiadają różnego rodzaju talenty i mogą te talenty przedstawić, dzieląc się nimi z innymi – zaznaczył ks. Jan Nikiel.

W katedrze podczas wizualizacji historycznego wydarzenia panowała podniosła atmosfera. Uczestnicy przedstawienia nie ukrywali wzruszenia. Wielu parafian zaangażowanych w inscenizację mówiło, że nie spodziewali się, iż będą mogli swoimi siłami wystawić sztukę teatralną, dzięki której można będzie zanurzyć się w te odległe czasy. Szczególnie wzruszająco zabrzmiała pieśń „Śliczna gwiazda Miasta Lwowa” w wykonaniu chóru katedralnego im. św. Jana Pawła II pod batutą organisty i dyrygenta Bronisława Pacana.

Do końca tygodnia co wieczór można dołączyć do wydarzeń Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. W programie są przewidziane: przedstawienie „Jan Paweł II i niebiańscy przyjaciele”, przygotowane przez dzieci ze świetlicy, panel dyskusyjny „Czy należy z dziećmi czytać Pismo Święte?”, pokaz filmu Katolicyzm – prawda, dobro i piękno wiary katolickiej, koncert maryjny w wykonaniu scholi parafialnej „Światełka”.

X Tydzień Kultury Chrześcijańskiej we Lwowie ma wielkie znaczenie dla wiernych Kościoła rzymskokatolickiego, zwłaszcza dla Polaków, którzy pozostali we Lwowie i którym wiara pomogła utrzymać polskość w rodzinach.

Anna Gordijewska

Anna Gordijewska. Polka, urodzona we Lwowie. Absolwentka polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Ukończyła wydział dziennikarstwa w Lwowskiej Akademii Drukarstwa. W latach 1995-1997 Podyplomowe Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa na KUL. Prowadziła programy w polskim "Radiu Lwów". Nadawała korespondencje radiowe o tematyce lwowskiej i kresowej współpracując z rozgłośniami w Polsce i za granicą. Od 2013 roku redaktor - prasa, radio, TV - w Kurierze Galicyjskim, reżyser filmów dokumentalnych "Studio Lwów" Kuriera Galicyjskiego. Od września 2019 roku pracuje w programie dla TVP Polonia "Studio Lwów". Otrzymała nagrody: Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej", 2007 r ., Złoty Krzyż Zasługi, 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X