Inauguracja pontyfikatu papieża Franciszka I

Inauguracja pontyfikatu papieża Franciszka I

– Nałożenie paliusza i Pierścienia Rybaka to najważniejsze obrzędy inauguracji pontyfikatu papieża Franciszka, która odbędzie się we wtorek rano. Wcześniej przez pół godziny papież będzie objeżdżał samochodem plac Świętego Piotra.

Oczekuje się, że w mszy udział weźmie co najmniej 200 tysięcy osób, choć władze Rzymu ogłosiły, że przygotowują się na przybycie nawet miliona ludzi. Liczba oficjalnych delegacji państw, Kościołów, innych religii, organizacji międzynarodowych i rodzin królewskich ma przekroczyć 130.

Msza odbędzie się w uroczystość świętego Józefa, patrona Kościoła powszechnego. Około 9 rano, a więc na pół godziny przed oficjalnym rozpoczęciem uroczystości, papież przyjedzie dżipem na plac przed bazyliką watykańską i przez 30 minut będzie nim jeździł wśród sektorów z wiernymi. To będzie wyjątkowo długie powitanie, jakiego nigdy wcześniej nie było – podkreśla w poniedziałek włoski dziennik „Corriere della Sera”.

O godzinie 9.30 kardynałowie koncelebrujący mszę podejdą najpierw do Ołtarza Konfesji w Bazylice św. Piotra. Następnie papież wraz z patriarchami Kościołów wschodnich zejdzie do Grot Watykańskich, by modlić się przy grobie Świętego Piotra. Kolejny punkt ceremonii to procesja kardynałów na plac.

Kardynał protodiakon Jean-Louis Tauran, który w środę ogłosił światu wiadomość o wyborze papieża, nałoży mu paliusz. Z kolei dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Angelo Sodano nałoży Franciszkowi Pierścień Rybaka.

 

Papież Franciszek (Fot. todayonline.com)Ceremonia odbędzie się według nowych zasad obrzędów liturgicznych, zatwierdzonych przez Benedykta XVI na początku jego pontyfikatu w 2005 roku. Na mocy zmian, wprowadzonych wtedy do księgi Ordo Rituum pro Ministerii Petrini initio Romae Episcopi, która zawiera teksty liturgiczne przeznaczone do użytku w czasie papieskich celebracji po konklawe, wyraźnie oddzielono sprawowanie Eucharystii od innych obrzędów. Dlatego nałożenie paliusza i Pierścienia Rybaka nowemu papieżowi odbędzie się nie w czasie mszy, jak miało to miejsce dotychczas, ale przed jej rozpoczęciem.

Powróci uroczyste homagium, czyli hołd, który papieżowi złożą wszyscy obecni kardynałowie, powtarzając gest, wykonany wcześniej w Kaplicy Sykstyńskiej zaraz po wyborze.

Tym samym powróci praktyka, znana z inauguracji pontyfikatu Jana Pawła I i Jana Pawła II. Podczas intronizacji Benedykta XVI homagium złożyli przedstawiciele Kolegium Kardynalskiego, biskupów, duchowieństwa, zakonów, rodzin, oraz młodzieży, co było wyrazem powszechności urzędu biskupa Rzymu i jego zwierzchności nad wszystkimi stanami Kościoła.

Dopiero po tych obrzędach rozpocznie się Msza św., w trakcie której papież Franciszek wygłosi homilię. Tradycyjnie jest ona uważana za prezentację programu pontyfikatu.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

Źródło: PAP


Obejrzyj wideo:
Inauguracja pontyfikatu papieża Franciszka I

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X