Ikony w Mohylance (Fot. Ołeksandr Pankowec)

Ikony w Mohylance

10 czerwca 2014 roku w „Galerii Sztuki” Akademii Mohylańskiej w Kijowie otwarta została wystawa ikon, które powstały w czasie kolejnych Międzynarodowych Plenerów Ikonopisów na Wołyniu (Centrum Integracji w Zamłyniu, Caritas Diecezji Łuckiej) oraz Międzynarodowych Plenerów Ikonopisów (Nowica, Polska).

W otwarciu wystawy uczestniczyli przedstawiciele Kościoła katolickiego i Kościoła prawosławnego, organizatorzy i uczestnicy obu plenerów, w tym Mateusz Sora – pomysłodawca całego projektu, i kurator plenerów – prof. R. Wasylyk, malarze z Wołynia, Kijowa i Polski oraz dziennikarze. Na czele przedstawicieli ambasady RP w Kijowie był zastępca ambasadora – Dariusz Górczyński i dyrektor Instytutu Polskiego – Jarosław Godun. Konsulat Generalny RP w Łucku reprezentował konsul Krzysztof Sawicki.

Organizatorami pleneru na Wołyniu jest Konsulat Generalny RP w Łucku wraz z Katedrą Ukrainistyki Uniwersytetu War-szawskiego i środowiskiem ikonopisów z Polski, Wołyńska Organizacja Narodowego Związku Artystów Plastyków Ukrainy, Akademia Sztuk Pięknych we Lwowie, Związek Polskich Plastyków Okręg Warszawski. Plenery odbywają się pod patronatem Konsula Generalnego RP w Łucku i wołyńskich zwierzchników Kościoła rzymskokatolickiego obu obrządków.

Organizatorami pleneru w Nowicy jest Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy, Bractwo Młodzieży Greckokatolickiej Sarepta oraz Katedra Sztuki Sakralnej ASP we Lwowie.

Krzysztof Sawicki
Tekst ukazał się w nr 11 (207) za 17-30 czerwca 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X