III warsztaty teatralno-językowe we Lwowie

Po raz trzeci we Lwowie odbyły się warsztaty teatralno-językowe dla młodzieży pochodzenia polskiego.

Prowadzili je aktorzy z Krakowa – Karol Zapała i Justyna Orzechowska. Uczestnicy – to głównie studenci, w części maturzyści i uczniowie ze szkół polskich. Większość z nich jest powiązana z polskimi mediami lwowskimi (Telewizja PoLwowsku i Polskie Radio Lwów).

Na trzydniowych zajęciach organizowanych przez Konsulat Generalny RP we Lwowie zachęcano młodzież do doskonalenia umiejętności językowych, prawidłowej gestykulacji oraz do nabrania pewności siebie podczas wystąpień publicznych. Aktorzy pokazali proste ćwiczenia fizyczne, które pomagają rozluźnić ciało i poprawić wymowę. Ważną częścią warsztatów również były autoprezentacje i różnego rodzaju przemówienia, które w przyszłości mogą przydać się w życiu.

Karol Zapała, prowadzący szkolenia, aktor
– Pewnie aktorów z tych ludzi nie zrobimy, zwłaszcza, że oni są w większości studentami i już są na swoich ścieżkach zawodowych. Każdemu przyjdzie jakieś publiczne wystąpienie czy jakaś konferencja. Chcemy żeby po prostu nabrali pewności siebie, żeby przełamać pewne stresy, które gdzieś tam w człowieku są. Chcemy żeby otworzyli się bardziej na świat, byli trochę bardziej śmiali. Oprócz tego, wiele pracujemy nad artykulacją, nad wymową, nad tym aby mówić nie tylko mądrze, ale również ładnie. Pracujemy dużo nad tekstem – w tym roku są to wiersze Jana Brzechwy, przede wszystkim o zwierzętach. Bajki są najwdzięczniejszym materiałem do tego typu krótkiej pracy.

Ania, uczennica 6 klasy, szkoła nr 24 we Lwowie
– Dzisiaj „ćwiczyliśmy” wyobraźnię i za chwilę będziemy ćwiczyć prawidłową wymowę – będziemy recytować wiersze. Podoba mi się, że odbywa się to nie w takiej formie, w jakiej odbywa się nauczanie w szkole, ale wygląda to jak zabawa. Najbardziej mi się podoba to, że ćwiczymy naszą wyobraźnię.

Rafał Kuc, uczeń klasy maturalnej, szkoła nr 24 we Lwowie
– Uczymy się jak być otwartymi na ludzi i nie krępować się. Robiliśmy ćwiczenia, które pozwolą nam wyraźnie i prawidłowo wymawiać słowa. Bardzo nam się to przyda w pracy w radiu lub telewizji.

Anna Panowa, studentka pedagogiki Ukraiński Katolicki Uniwersytet we Lwowie
– Bardzo dużo robimy w tym kierunku, aby przestać się bać publiczności, nauczyć się pewności siebie. Mówić nie tylko prawidłowo, ale także odpowiednio się zaprezentować. Dzisiaj przed południem mieliśmy dużo różnych treningów na temat postaw ciała, prawidłowej wymowy, prawidłowego oddychania, a za chwilę będziemy ćwiczyć wymowę, recytując wiersze. Mam nadzieję, że zdobyte doświadczenie przyda mi się w przyszłej pracy, ponieważ zamierzam w przyszłości pracować z dziećmi i młodzieżą.

Aleksander Kuśnierz
Tekst ukazał się w nr 23-24 (219-220) za 19 grudnia 2014 – 15 stycznia 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X