III. Opolskie Dni Madonn Kresowych

III. Opolskie Dni Madonn Kresowych

Od trzech lat podążamy śladami wizerunków Madonn Kresowych, znajdujących się na Śląsku Opolskim. W tym roku obchody Opolskich Dni Madonn Kresowych poświęcone były Matce Bożej Nieustającej Pomocy z Kozowej (woj. tarnopolskie).

W 2011 roku przybliżyliśmy dzieje obrazu Matki Bożej Łopatyńskiej, której cudowny obraz znajduje się w kościele św. Andrzeja Apostoła w Wójcicach. W roku ubiegłym przybliżyliśmy historię kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP w Horodence oraz losy obrazu Matki Bożej Horodeńskiej, przywiezionego w 1946 roku do Kępnicy przez proboszcza tamtejszej parafii – ks. Michała Sobejkę. W tym roku obchody poświęcone były Matce Bożej Nieustającej Pomocy z Kozowej (woj. tarnopolskie). Wizerunek i inne pamiątki sakralne uratował ks. Karol Chmielewski, ówczesny proboszcz, który wywiózł je z Kozowej. Początkowo obraz znajdował się w Słupsku, następnie w 1949 roku został przewieziony do Nowego Lasu, gdzie osiedlili się mieszkańcy Kozowej.

Fot. Beata CichewiczObchody III. Opolskich Dni Madonn Kresowych rozpoczęła Zofia Cichewicz, prezes Stowarzyszenia Odnowienia Kościoła w Łopatynie z siedzibą w Wójcicach, organizatora wydarzenia. Anna Ludwa powitała zaproszonych gości: marszałka województwa Józefa Sebestę, wicemarszałek Barbarę Kamińską, starostę powiatu nyskiego Adama Fujarczuka, dyrektora Departamentu Kultury i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Janusza Wójcika, sekretarza Urzędu Miejskiego w Otmuchowie Zdzisława Cholewińskiego, przedstawicieli oddziałów Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich z Głubczyc, Brzegu, Nysy oraz licznie zgromadzonych mieszkańców Nowego Lasu, Pokrzywnej, Wójcic, Nysy. Na obchody przybyła też kilkuosobowa grupa Parafialnego Klubu Pielgrzymów Rowerowych z parafii Jana Chrzciciela z Nysy.

Rota Marii Konopnickiej „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród” rozpoczęła mszę św., której przewodniczył ks. Adam Szubka, urodzony w Kozowej. Koncelebrantami byli: proboszcz z Łopatyna ks. Kazimierz Wysocki, proboszcz z Wójcic ks. Waldemar Chudała, ks. Grzegorz Kopij oraz księża których rodziny wywodzą się z tej kresowej miejscowości: ks. Józef Dorosz, ks. dr hab. Paweł Landwójtowicz, ks. Antoni Rzeszutko, ks. Krzysztof Wojtowicz.

W wójcickim parku (Fot. Beata Cichewicz)We wzruszającym kazaniu ks. Szubka przedstawił tułaczkę wojenną obrazów Madonn Kresowych, a zwłaszcza Madonny z Kozowej, jak również mieszkańców Kresów zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Wspomniał też nieżyjącego proboszcza Wójcic ks. Kazimierza Kwiatkowskiego – wielkiego czciciela Maryi. Na wielu twarzach widać było łzy wzruszenia. W kościele śpiewał chór parafialny z Wójcic, pod kierownictwem Władysława Konika oraz chór „Echo Kresów” pod kierownictwem Adama Wołkowskiego. Po nabożeństwie ks. Grzegorz Kopij w prezentacji multimedialnej przedstawił historię Kozowej, ludzi wywodzących się z tej miejscowości, cudowny obraz i kościół.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w wójcickim parku, gdzie odbyła się biesiada kresowa. Zebrani degustowali potrawy przygotowane przez dawnych mieszkańców i potomków Kozowej m.in.: pierogi ruskie, drożdżowe bułeczki z kaszą gryczaną i kapustą polewane śmietaną z białym serem, pyszne paszteciki z mięsem, jak również gołąbki z kaszą gryczaną. Biesiadę uświetniał chór z Kędzierzyna Koźla, przedstawiając piosenki i kawały lwowskie.

Celem Opolskich Dni Madonn Kresowych jest integracja środowisk kresowych, budowanie pozycji regionu przez pryzmat wielokulturowości oraz przypomnienie dawnych miejsc kultu maryjnego II Rzeczpospolitej, jak również podtrzymywanie dziedzictwa kulturowego i kulinarnego.

Beata Cichewicz
Tekst ukazał się w nr 16 (188) 30 sierpnia – 16 września 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X