II Polsko-Ukraiński „Festiwal Partnerstwa” we Lwowie

II Polsko-Ukraiński „Festiwal Partnerstwa” we Lwowie

W dniach 14 – 15 września br. na Rynku Starego Miasta we Lwowie odbył się „Festiwal Partnerstwa”. Podczas imprezy promującej polsko-ukraińską współpracę kulturalną zaprezentowano wizytówki artystyczne z polskich miast i województw oraz Lwowa i obwodu lwowskiego.

Moc wrażeń i dobrą zabawę zapewniły koncerty zespołów muzycznych i tanecznych z Polski i Ukrainy. Organizatorami imprezy są Konsulat Generalny RP we Lwowie, Lwowska Rada Miejska, Lwowska Państwowa Administracja Obwodowa oraz Lwowska Rada Obwodowa.

– Pomysł „Festiwalu Partnerstwa” narodził się w ubiegłym roku. Pomysłodawcą był konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd, który na spotkaniu z władzami miasta i obwodu zaproponował zrealizowanie takiego projektu. Zaproszono miasta i województwa partnerskie Lwowa i obwodu lwowskiego, żeby mieszkańcy, goście, turyści, którzy tu przyjeżdżają zobaczyli, jak żywe są kontakty Lwowa i obwodu z polskimi partnerami – powiedział organizator festiwalu konsul Marcin Zieniewicz.

Fot. Julia Łokietko– Dzisiaj możemy razem cieszyć się „Festiwalem Partnerstwa” – mówił konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd, dziękując za organizację i wsparcie.

– Lwów ma dużo miast partnerskich w Polsce. Często przyjeżdżamy do tego czy innego miasta. A dzisiaj wszystkich zaprosiliśmy do Lwowa, żeby napić się dobrej lwowskiej kawy, porozmawiać o kulturze, o rozwoju naszych miast. Lwów to jest atmosfera, to otwarte na świat miasto, zawsze czeka na dobrych ludzi – powiedział mer Lwowa Andrij Sadowyj.

Kolejno na scenie plenerowej na Rynku wystąpiły zespoły polskie i ukraińskie, wykonawcy folku, jazzu, rocka i muzyki klasycznej. W sobotę zagrał zespół ze Lwowa „HYCZ Orkiestra” („Гич Оркестр”), męski wokalny sekstet ze Śląska „Banana Boat”, instrumentalny projekt muzyki klezmerskiej z Lublina „Klezmafour”, atmosferę podgrzał etno-folk-rock zespół „Horpyna” z województwa warmińsko-mazurskiego, dla którego inspiracją jest ukraińska twórczość ludowa, śpiewają w językach ukraińskim i polskim. W tym samym czasie w katedrze lwowskiej wystąpił chór „Capella Cracoviensis” z Krakowa. Jako ostatni pojawił się na scenie zespół „Miloopa”, który prezentuje muzykę elektroniczną z elementami drum and bass, hip-hopu i house’u.

Zespół taneczny „A-Z” z Przemyśla (Fot. Krzysztof Szymański)Drugi dzień festiwalu otworzył zespół taneczny „A-Z” z Przemyśla. Po nich zaśpiewał lwowski „Shockolad” z charyzmatyczną wokalistką Iwanką Czerwińską. Wystąpiła też popularna „Tercja Pikardyjska”. Rockowe brzmienia z Polski zaprezentował zespół „Neonowi”. Dawkę rock-n-rollu z lat 50-60. zapewnił zespół „Backbeat” z Lublina, a zakończyła festiwal Joanna Słowińska z zespołem.

– Sam koncert super. Lwów piękne miasto. Publiczność bardzo gorąco nas dopingowała i za pierwszym, i drugim razem. Myślę, że wrócimy tu jeszcze jak nie z zespołem, to na pewno prywatnie – powiedział po koncercie lider zespołu „Neonowi” Tomasz Rzeszutek.

W ciągu festiwalowych dni przy namiotach promocyjnych 

Fot. Julia Łokietko

z Polski gromadzili się zainteresowani wskazówkami turystycznymi, ofertą edukacyjną i innymi informacjami o poszczególnych polskich miastach i województwach.

 

W tym roku Festiwal Partnerstwa miał też cel charytatywny. Jeden z namiotów należał do organizatorów – za symboliczne pieniądze sprzedawano tu magnesy, breloczki, maskotki i koszulki z logo „Festiwalu Partnerstwa”. Wszystkie uzyskane pieniądze zostaną przekazane na cele Fundacji „Dajmy Nadzieję”, która opiekuje się niepełnosprawnymi dziećmi.

 

Jedną z głównych atrakcji Festiwalu był występ teatru „Pracownia Fizyczna” i SZAZY z Łodzi, który odbył się 15 września o godz. 22:00 w gmachu Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

W trzeciej edycji „Festiwalu Partnerstwa”, oprócz województw polskich i Lwowa udział wezmą obwody iwano-frankiwski, tarnopolski, wołyński, zakarpacki i czerniowiecki.

Eugeniusz Sało, Krzysztof Szymański
Tekst ukazał się w nr 17 (189) 17 – 30 września 2013

 

Obejrzyj galerię:

II Polsko-Ukraiński „Festiwal Partnerstwa” we Lwowie

 

Obejrzyj wideo:

II Polsko-Ukraiński „Festiwal Partnerstwa” we Lwowie


Festiwal Partnerstwa 2013 – Dla prawdziwych przyjaciół nie ma granic


Noc w polskim konsulacie we Lwowie

 

Czytaj też:

Nocna impreza w konsulacie

 

Festiwal Partnerstwa po raz drugi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X