Huculi nauczą się chińskiego

Huculi nauczą się chińskiego

Na Uniwersytecie Przykarpackim w Iwano-Frankiwsku otwarty zostanie Instytut Konfucjusza. W celu podpisania umowy do stolicy Przykarpacia przybyła delegacja z miasta Lanzhou. Przykarpacka uczelnia stała się pierwszą na Zachodniej Ukrainie, gdzie otwarto chińskie centrum.

– Instytut Konfucjusza – to nie tylko nauka języka chińskiego, ale także filozofii, kultury i sztuki. Jest to możliwość dialogu międzycywilizacyjnego – podkreślił w rozmowie z dziennikarką „Kuriera” rektor iwano-frankiwskiej uczelni Igor Cependa. – Jego otwarcie będzie nowym impulsem do pogłębienia stosunków z Chinami.

 

Na naszej uczelni już od dziesięciu lat przygotowujemy specjalistów od języka chińskiego. Studenci wydziału odbywają praktyki w Chinach, a absolwenci nie mają problemów ze znalezieniem pracy, bo stale rosnące kontakty Ukrainy z Chinami wymagają coraz większej liczby osób posługujących się językiem. Każdego roku uniwersytet zaprasza wykładowców języka z Chin.

Partnerem Uniwersytetu Przykarpackeigo i otwartego tu Instytutu Konfucjusza stał się uniwersytet pedagogiczny z Tianshui, uważany za jeden z najbardziej prężnych ośrodków akademickich zachodnich Chin. Podpisana umowa przewiduje stworzenie edukacyjno-naukowego i kulturalnego centrum sinologicznego, wymianę studentów i wykładowców, realizację wspólnych prac naukowych. Według rektora tianshuińskiego uniwersytetu, Du Sunci, technologie informacyjne rozwijają się w szalonym tempie i ludzie coraz intensywniej kontaktują się ze sobą. Dziś w Chinach mieszka 1,3 mld ludzi – co szósty obywatel Ziemi jest chińczykiem – nauka języka chińskiego, literatury, kultury, ekonomiki i filozofii chińskiej przyciąga coraz więcej ludzi. Dlatego m.in. powołano do życia Instytut Konfucjusza. Na świecie jest już ponad 130 takich placówek. Na Ukrainie filie instytutu są w Ługańsku, Charkowie i Kijowie.

Sabina Różycka
Tekst ukazał się w nr 13–14 (185–186) 16 lipca – 15 sierpnia 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X