„Ciotunia” w Przemyślu

„Ciotunia” w Przemyślu

Jedna z najbardziej zasłużonych placówek kulturalnych – działający od ponad 140 lat teatr „Fredreum” z Przemyśla – zorganizował po raz czternasty Przemyską Wiosnę Fredrowską. W roku 220. rocznicy urodzin pisarza, ogłoszonego na Podkarpaciu Rokiem Fredry, Polski Teatr Ludowy ze Lwowa przedstawił przemyskiej publiczności swoje najnowsze przedstawienie – „Ciotunia” Aleksandra Fredry.

Tym spektaklem teatr ze Lwowa uświetnił uroczystości związane z odsłonięciem pamiątkowej tablicy we dworku Fredrów w Beńkowej Wiśni. Jest to kolejna sztuka, z którą lwowski teatr gości na scenie „Fredreum” na Zamku Kazimierzowskim.

 

W swoim repertuarze od pierwszych lat istnienia Polski Teatr Ludowy niejednokrotnie zwracał się do twórczości Fredry. „Ciotunia” jest dziełem bardzo kameralnym, które może byś wystawione z minimalną ilością dekoracji. Dzięki uprzejmości teatru przemyskiego, udostępniono z wyposażenia wnętrz zamkowych do przedstawienia najważniejszy rekwizyt – kanapę – wokół której toczy się cała akcja.

Anna Koziejowska jako „Panna Małgorzata” i Wiktor Lafarowicz jako „Edmund” (Fot. Krzysztof Szymański)Przedstawienie odbyło się w wyremontowanej sali na Zamku Przemyskim, która jest stałą siedzibą „Fredreum” od 1884 roku. Sali przywrócono pierwotny wygląd: dodano balkon, obejmujący salę z trzech stron, poprawiono akustykę i uzupełniono teatralne wyposażenie. Znacznie poprawiło to komfort przygotowania do przedstawienia i jego realizację.

Przemyska publiczność gorąco przyjęła występ lwowiaków. W trakcie spektaklu salwami śmiechu i brawami przyjmowała akcję na scenie, a po spektaklu, na stojąco, nagradzała aktorów brawami i kwiatami. Występ przed wymagającą publicznością w tych murach, dla aktorów ze Lwowa też był przeżyciem, a gorące przyjęcie najlepszą nagrodą za pracę nad spektaklem.

Wyjazd był też okazją do spotkań z przemyskimi kolegami. Po spektaklu snuto plany na przyszłość, omawiano koncepcje reżyserskie, rozmawiano o wymianie spektakli przez oba zespoły. Zbigniew Chrzanowski zaprosił zespół „Fredreum” do Lwowa na uroczystość 55-lecia Polskiego Teatru Ludowego, która odbędzie się we wrześniu br. Wzajemne spotkania obu teatrów są tradycyjne, współpraca trwa już od lat, a rok jubileuszowy stał się okazją do kolejnych spotkań. Przykro, że mimo odległości niecałych 100 km pomiędzy Lwowem a Przemyślem, te spotkania są sporadyczne i nieregularne.

Krzysztof Szymański
Tekst ukazał się w nr 13–14 (185–186) 16 lipca – 15 sierpnia 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X