Hej, Ty dniu radosny! 3 Maja w Krysowicach

Hej, Ty dniu radosny! 3 Maja w Krysowicach

3 maj – co roku jest 3 maj i co roku wspominamy święto, które przejmuje każdego do głębi serca – Dzień Konstytucji Polski, która została uchwalona przez Sejm w Warszawie 1791 roku.

 

Nie sposób było zapomnieć o tym święcie i Krysowiczanom. Dzięki Towarzystwu Kultury Polskiej w Krysowicach na czele z prezes Danutą Strogan oraz proboszczowi parafii ks. Pawłowi Antolakowi odbyła się akademia, poświęcona temu szczególnemu oraz wybitnemu świętu.

„3 maja – to święto bliskie sercu każdego Polaka, które było i jest świętem wolności, demokracji i narodowej zgody…” – podkreśliła podczas rozpoczęcia uroczystej akademii prezes Danuta Strogan.

 

Następnie Koło Gospodyń Wiejskich odśpiewało piosenkę „Witaj majowa jutrzenko”. Tuż po, dzieci i młodzież deklamowały wiersze, przeplatając je piosenkami. Weronika i Wiktoria Darmszteter wykonały na bandurach zachwycające melodie, które roztkliwiły widzów. Nie mniej zadziwiająco zagrał na klarnecie Andrzej Jurkiewicz. Na koniec, wszyscy wspólnie odśpiewali Apel Maryjny.

Był to czas jednoczenia się z Polakami z za granicy, a także świadectwo tego, że Polacy, tu na Ukrainie , też czują się prawdziwymi Polakami, dla których 3 Maj pozostał narodową świętością, wspomnieniem czasów, kiedy Polska potrafiła zadziwić swoją mądrością i śmiałością w podejmowaniu prób tworzenia nowoczesnego dobrze zorganizowanego państwa.

 

Po ukończeniu części oficjalnej, wszyscy parafianie i goście świętowali przy płonącym ognisku i gorącej kiełbasce.

 

Julia Leusz


Obejrzyj galerię:

3 Maja w Krysowicach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X