Halicz i Lwówek Śląski zostaną partnerami

Halicz i Lwówek Śląski zostaną partnerami

Jesienią 2011 r. Halicz odwiedziła delegacja z Lwówka Śląskiego. W spotkaniu wzięli udział: wicestarosta powiatu Lwówek Śląski Zbigniew Grzeszków, członek rady powiatu Zenon Zatchej, kierownik powiatowego wydziału oświaty i infrastruktury Mariusz Mendocha, dyrektor szkoły w Rakowicach Wielkich Jan Czyczerski, jak również proboszcz kościoła franciszkanów w Bołszowcach o. Grzegorz Cymbała i konsul RP we Lwowie Marian Orlikowski.

 

Spotkanie poprowadzili wiceprzewodniczący rejonowej administracji Wołodymyr Brodowycz i przewodniczący rady rejonowej Petro Strembicki. Ze strony ukraińskiej obecni byli też przedstawiciele miejscowych organów władzy i dziennikarze. „Jesteśmy zainteresowani zasadami reformy administracyjnej, która miała miejsce w Polsce, – zaznaczył pan Brodowycz. – Interesują nas wasze praktyczne działania w dziedzinie szkolnictwa, ale przede wszystkim – inwestycji”. Według słów wicestarosty powiatu lwóweckiego Zbigniewa Grzeszkowa, zamieszkuje tu ok. 50 tys. osób, jest 5 gmin, co stanowi pole do szerokiej współpracy. Już teraz w gimnazjach w Haliczu i Bursztynie (Ukraina) prowadzona jest nauka języka polskiego. Jak zaznaczył główny lekarz szpitala rejonowego Myron Matejko, lekarze ukraińscy byliby zainteresowani odwiedzeniem kolegów w Polsce.

Po spotkaniu, goście pojechali do Bursztyna, gdzie zapoznali się z działaniem energetycznego giganta – bursztyńskiej elektrociepłowni. Obchodzono tam wyjątkowy jubileusz – wyprodukowania 500-miliardowego kilowata energii od momentu rozpoczęcia działalności w 1965 r.

 

„Dla pracowników elektrowni jest to wielkie wydarzenie i jesteśmy radzi polskim gościom na tym wydarzeniu, – zaznaczył dyrektor bursztyńskiej elektrociepłowni Myron Romaniw. – Warto podkreślić, iż energii wyprodukowanej w okresie działalności elektrowni starczyłoby na zasilanie mieszkańców Ukrainy w ciągu ponad 15 lat”. Wspólnie z merem Bursztyna Petrom Kurlakiem, dobrze znającym język polski, goście zwiedzili dom energetyków, muzeum „Bereginia”, basen i ratusz. Przez parę godzin zwiedzali historyczny rezerwat „Dawny Halicz” i muzeum „Przyroda Ziemi Halickej”. Spotkanie zakończyło się pobytem delegacji w Bołszowcach. Zwiedzano sanktuarium i klasztor, gdzie wszystkich gości witał serdecznie o. Grzegorz. Ksiądz zaznaczył, że wkrótce jego drużyna piłkarska, stworzona z miejscowych chłopaków, wyjedzie na zawody do Lwówka Śląskiego.

 

Efektem wizyty powinno być podpisanie umowy pomiędzy rejonem halickim i powiatem lwóweckim.

 

Sabina Różycka

Tekst ukazał się w nr 22 (146), 29 listopada – 15 grudnia, 2011

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X