Grunwald jednoczy narody Międzymorza

Prezentacja wystawy malarskiej „Grunwald-Art” była pierwszym akordem odbywającego się we Lwowie IV Polsko-Ukraińskiego „Festiwalu Partnerstwa”.

Ekspozycja, przygotowana została przez Konsulat Generalny RP we Lwowie, Instytut Ludoznawstwa Narodowej Akademii Nauk Ukrainy i Urząd województwa warmińsko-mazurskiego, została otwarta w Muzeum Etnografii i Rzemiosła Artystycznego. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli środowiska artystycznego Lwowa.

W otwarciu wystawy 28 sierpnia br. uczestniczyli Konsul Generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marek Brzezin, dyrektor Muzeum Etnografii i Rzemiosła Artystycznego we Lwowie Roman Czmełyk oraz przedstawiciele władz Lwowa i obwodu lwowskiego. 

– W 2009, rok przed 600-leciem Bitwy Grunwaldzkiej, w województwie warmińsko-mazurskim powstała idea, aby bitwę tę upamiętnić w dziełach sztuki – wyjaśnił dziennikarzowi Kuriera komisarz wystawy z Olsztyna Krzysztof Stachowski. – Idea była taka, ażeby malarze wszystkich narodów, które brały udział w tej bitwie, wzięli też udział w tych plenerach. W tej chwili mamy już 136 prac, zgromadzonych przez sześć lat tych plenerów. Po dziesięciu latach chcę tę kolekcję w całości podarować Muzeum Grunwaldzkiemu, aby wszyscy mogli ją oglądać. A na razie, staramy się prace powstałe po każdym plenerze prezentować w różnych stolicach i miastach Europy.

Od kilku lat w rocznicę bitwy na polach grunwaldzkich odbywa się jej wielka inscenizacja. W tych dniach pod Grunwald zjeżdża około 100 tysięcy widzów. To wielkie widowisko oglądają uczestnicy plenerów i zapewne jest w tym spora dawka inspiracji artystycznej. W 2013 roku po raz pierwszy plener grunwaldzki zorganizowano poza granicami Polski, na Litwie. W 2014 roku plener powrócił do Polski. Artyści malarze z Ukrainy, Litwy i Polski spotkali się na zamku w Reszlu.

Czy w obrazach powstałych na plenerach „Grunwald-Art” znajdziemy odzwierciedlenie dokładnie tego historycznego wydarzenia – Bitwy Grunwaldzkiej? Raczej nie należy się tego spodziewać. Dla wielu artystów bitwa pod Grunwaldem to raczej obraz bitwy, obraz walki, obraz rycerzy obu walczących stron i próba twórczej wyobraźni.

– Obecna wystawa jest swego rodzaju wizytówką kulturalną województwa warmińsko-mazurskiego – zaznaczył konsul RP we Lwowie Marcin Zieniewicz. –Ekspozycja będzie prezentowana we Lwowie do 17 września.

Konstanty Czawaga

{youtube}33v0fFW2lKo{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X