Modernizacja gniazd ukraińskich bocianów

Modernizacja gniazd ukraińskich bocianów

W marcu, razem z innymi wędrownymi ptakami, na Wołyń powrócą bociany. Wołyńscy energetycy przygotowali im przyjemną niespodziankę – modernizowane są wszystkie gniazda na słupach trakcji elektrycznych. Tę nowość zapożyczono u sąsiadów z Polski, którzy już od dawna porządkują w taki sposób ptasie gniazda.

 

Przed dziesięciu laty światowa populacja bocianów naliczała 166 tys. par. Ponad 10% z tej ilości gnieździ się na Ukrainie. W ostatnich latach obserwuje się tendencję wzrostu ilości tego gatunku ptaków. Sprzyjają temu działania w dziedzinie ochrony białego bociana w państwach europejskich. Dołączyli do nich obecni ukraińscy ornitolodzy.

Pozytywne wyniki na Wołyniu osiągnięto dzięki współpracy z polskimi organizacjami „Bocian” i „Pro natura”. Na seminariach, które prowadzono z udziałem ekologów, samorządowców i energetyków sąsiednich państw skonstatowano fakt, że na Ukrainie istnieje problem gnieżdżenia się białego bociana na słupach trakcji elektrycznej.

 

Na Wołyniu takich gniazd jest prawie połowa. Sąsiedztwo gniazd i linii energetycznych jest przyczyną częstych awarii z udziałem bocianów i ich potomstwa. Zadaje to również szkód kompaniom energetycznym i konieczność naprawy linii przesyłowych. Zdarzały się nawet przypadki pożarów gniazd przez krótkie spięcia. Aby temu zapobiec w wojewódzkiej spółce „Wołyńenergo” zaczęto montować na słupach dodatkowe platformy pod gniazda. Ta modernizacja ułatwi energetykom obsługiwanie linii przesyłowych i zagwarantuje ptakom bezpieczeństwo.

„Od dawna nosiliśmy się z myślą ustawiania platform pod gniazda ptaków, – opowiada dyrektor do spraw technicznych spółki Wołodymyr Perczuk. – Główny inżynier turyjskiej filii Wołodymyr Kniaź, jako pierwszy podał wniosek racjonalizatorski montowania platform pod gniazda. Ale wówczas (było to ponad 10. lat temu), ze względu na kłopoty finansowe, nie mogliśmy sobie na to pozwolić. Dlatego wniosek nie otrzymał wsparcia i odłożono go do lepszych czasów”.

W tym czasie nasi sąsiedzi za Bugiem zrealizowali to nowum…
W 2004 roku zwrócili się do nas wołyńscy ekolodzy i zaproponowali podpatrzeć, jak ta idea jest realizowana w Polsce, gdzie takie prace prowadzone są od dawna. Tam prawie wszystkie gniazda bocianów, które są na słupach elektrycznych, umieszczone są na dodatkowych platformach.

W tych województwach, gdzie byłem z głównym inżynierem, kłopotów z gniazdami ptaków na słupach nie ma. Jeżeli tylko jakiś ptak buduje gniazdo bezpośrednio na słupie, to następnego roku montujemy tam platformę. Jeżeli jakiś ptak ma wypadek, to ludność informuje specjalne służby się i go ratuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X