Fryderyk Chopin – nokturn miłości

Fryderyk Chopin – nokturn miłości

W kijowskim Domu Kina 29 listopada odbył się wieczór poświęcony twórczości Fryderyka Chopina, zorganizowany przez Art Business Academy przy uczestnictwie Kijowskiego Narodowościowo-Kulturalnego Stowarzyszenia Polaków „Zgoda”.

Utwory Chopina grała znakomita pianistka Helena Arendarewska ze Stowarzyszenia „Zgoda”, która jest laureatką festiwalu Chopinfest 2017 w Radomyślu, częstym gościem i uczestnikiem konkursów i festiwali muzyki chopinowskiej. Po jej wystąpieniu został wyświetlony film o Chopinie. Odbyła się także rozmowa o twórczości kompozytora, w której wzięła udział Anastazja Drobysz – teoretyk i historyk sztuki, której sferą twórczych zainteresowań jest muzyka duchowna i klasyczna z początku XIX wieku.

Ze strony polskiej w rozmowie uczestniczył w połączeniu internetowym z Warszawy Jan Popis – wybitny muzykolog, krytyk muzyczny i popularyzator muzyki, który specjalizuje się w muzyce fortepianowej, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki interpretacji dzieł Chopina. Przez 33 lata, od roku 1974 pracował on w Polskim Radiu – w redakcjach bądź działach muzyki klasycznej, gdzie przygotowywał i prowadził autorskie programy, w tym słynne Środy Chopinowskie. Publiczność kijowska otrzymała więc unikalną możliwość dowiedzieć się od tego znanego specjalisty wiele ciekawych faktów i usłyszeć wiele ciekawych jego opinii dotyczących muzyki Chopina i interpretacji utworów wielkiego polskiego kompozytora w polskiej i światowej twórczości fortepianowej.

Oleg Krysin
prezes KNKSP „Zgoda”
Tekst ukazał się w nr 22-23 (291-292) 19 grudnia 2017 – 15 stycznia 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X