Finał kampanii edukacyjnej dla szkół z okazji Dnia Europejskiej Współpracy

W dniach 23-25 września we Włodawie odbył się finał kampanii edukacyjnej dla szkół z regionów przygranicznych Polski, Białorusi i Ukrainy z okazji Dnia Europejskiej Współpracy.

W ramach finału Wspólny Sekretariat Techniczny Programu (WST) zorganizował spotkanie dla ponad 100 dzieci z 24 szkół oraz z Młodzieżowego Domu Kultury z Włodawy.

Najpierw odbył się turniej transgraniczny: dzieci pokonywały 12 różnych stacji zadaniowych w 12 mieszanych, transgranicznych zespołach, aby razem zdobyć jak największą liczbę punktów. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą ogólną, kreatywnością, umiejętnościami sportowymi i zdolnościami komunikacyjnymi (mimo różnic językowych). Wspólnie pokonana trasa przy jeziorze Białym dostarczyła dzieciom wielu wrażeń i emocji. Drugim głównym punktem finału było zdeponowanie kapsuły czasu, do której dzieci same wybrały pamiątki. W kapsule znalazły się m.in. czerwona księga roślin i zwierząt Republiki Białoruś, „Kobzarz” – zbiór utworów poetyckich Tarasa Szewczenki, nasiona roślin, suszone grzyby, przepisy kulinarne (w tym na proziaki), nagrania muzyczne, bilety na mecze, lokalne wydania gazet z trzech państw, grupowe zdjęcie dzieci z autografami oraz 24 przesłania do przyszłych pokoleń autorstwa dzieci. Uroczyste przekazanie kapsuły odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury we Włodawie w obecności przedstawicieli władz lokalnych oraz przedstawicieli projektów współpracy transgranicznej realizowanych na terenie powiatu. Dzięki uprzejmości Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego przyszły los kapsuły jest na razie zabezpieczony.

Dzieci wykonały także układ taneczny (flash mob) do piosenki przygotowanej specjalnie na Dzień Europejskiej Współpracy, odczytały trzy wybrane przesłania do przyszłych pokoleń, a na zakończenie odbyły lekcję wielokulturowości zwiedzając miasto. Finał kampanii był okazją do nawiązania wielu nowych transgranicznych przyjaźni. Uczestnicy dalej utrzymują ze sobą kontakt m.in. dzięki kontu założonemu przez WST na portalu społecznościowym facebook.com: Educational campaign for schools within EC Day

{gallery}gallery/2015/PL-BY-UA{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X