XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Rozpoczął się jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych świata.

Wzbudza ogromne emocje uczestników, jurorów, publiczności, a nawet umiarkowanych miłośników muzyki. Przed nami 15 dni przesłuchań, w trakcie których 78 pianistów z 20 krajów zagra muzykę Fryderyka Chopina.

Odbywające się od 1927 roku konkursy chopinowskie są wspaniałą wizytówką Polski popularyzującą dorobek Fryderyka Chopina. „Warszawski konkurs szczyci się wyjątkowością – jest nie tylko najstarszą, ale także jedyną prawdziwie monograficzną imprezą tego rodzaju na świecie. Od zarania towarzyszy mu przy tym piękna choć nie do końca zdefiniowana idea wzorca muzyki wiernej kompozytorskiemu duchowi interpretacji, wolnej od naleciałości, wykrzywień i wypaczeń” – piszą organizatorzy.

3 października najzdolniejsi młodzi pianiści z kraju i zagranicy rozpoczną walkę o najwyższe konkursowe nagrody. Wysłuchamy pianistów wyłonionych w kilku etapach. 460 zgłoszeń na tegoroczny Konkurs Fryderyka Chopina – to rekord na skalę świata! Po pierwszych eliminacjach zostało 160 osób. Po kolejnym etapie ostatecznie w konkursie zagra 78 osób. Wśród nich mamy 14 Polaków. Dziesięć lat temu najlepszy był Rafał Blechacz. Spośród startujących w tegorocznym konkursie Polaków najczęściej wymienia nazwiska Andrzeja Wiercińskiego z Katowic, Łukasza Krupińskiego z Warszawy i Krzysztofa Książka z Bydgoszczy. Ukrainę reprezentuje pianistka z Charkowa Dinara Klinton. Główna nagroda to złoty medal, 30 tys. euro i solowa płyta z utrwalonym programem z Konkursu wypuszczona przez Deutsche Grammophon. Ale o wiele ważniejszy będzie fakt, że wyłoniony zostanie „wzorzec i punkt odniesienia dla innych – Pierwszy Chopinista kolejnej pięciolatki”. Ten, który spróbuje odpowiedzieć na pytanie „Jak grać Chopina?”.

Werdykty jurorów zwykle budzą poruszenie – publiczność zawsze ma swoich ulubieńców, ale nie zawsze ci ukochani są wytypowani przez szanowne grono. W jury w tym roku zasiada 17 światowej sławy pianistów, są wśród nich m.in. Martha Argerich, Garrick Ohlsson, Adam Harasiewicz, Dang Thai Son, Li Yundi, Nelson Goerner, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka oraz Dina Joffe. Pierwszy raz wśród jurorów będzie muzykolog: John Rink, autor książki o koncertach fortepianowych Chopina. Pracom jury przewodzi Katarzyna Popowa-Zydroń.

Przygotowując się do konkursu młodzi polscy pianiści doskonalili grę na fortepianie na kursach mistrzowskich zorganizowanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Prowadzili je Dang Thai Son i Janusz Olejniczak, a także Tobias Koch, który specjalizuje się w muzyce polskiej XIX wieku. Z konkursem wiążą się ogromne emocje: stres, lęk i trema przed wystąpieniem spędzają sen z powiek uczestnikom. Psycholog Ewa Woydyłło uczyła polskich pianistów jak radzić sobie z emocjami, jak odpocząć przed występem i po nim, jak złagodzić lęk, który się pojawia, gdy jest się w gorszej formie, a trzeba dać z siebie wszystko.

Od początku Konkurs Chopinowski związany jest z Filharmonią Narodową, gdzie odbywały się wszystkie edycje Konkursu, za wyjątkiem roku 1949, kiedy budynek Filharmonii jeszcze nie został odbudowany po wojennej ruinie.

W czwartek, 1 października, podczas koncertu inaugurującego kolejną edycję Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej wystąpili argentyńscy pianiści Martha Argerich i Nelson Goerner. Argerich jest zwyciężczynią VII Konkursu w 1965. Nelson Goerner jest laureatem prestiżowego konkursu pianistycznego w Genewie w 1990, a jego interpretacje muzyki Chopina uchodzą za sensacyjne.

Orkiestra Filharmonii pod batutą Kaspszyka zagra z młodymi pianistami w finałach Konkursu w dniach18-20 października oraz w pierwszym Koncercie Laureatów (21 października), w styczniu 2016 roku laureaci wraz z orkiestrą udadzą się na tournée koncertowe do Japonii.

Beata Kost

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X