Film „Wołania Polaków na Kresach” zdobywa prestiżowe nagrody międzynarodowe

Film „Wołania Polaków na Kresach” zdobywa prestiżowe nagrody międzynarodowe

Produkcja filmowa „Polskiego Radia Berdyczów” zdobywa nagrody na festiwalach międzynarodowych.

Filmoteka „Polskiego Radia Berdyczów” ma już w swoim dorobku zrealizowany na wysokim poziomie i z sukcesem film „Tajemnica Berdyczowskiej Bogurodzicy Kresowej”, którego premiera odbyła się w zeszłym roku. W tym roku prezes „Polskiego Radia Berdyczów”, członek Zarządu Głównego Związku Polaków Ukrainy dr Jerzy Sokalski zaprezentował widzom swój kolejny film dokumentalny „Wołania Polaków na Kresach”.

Na XXXIV Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów „KSF NIEPOKALANA 2019” w Warszawie film zdobył II nagrodę w kategorii Martyrologia Narodu. Oprócz tego na 34. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Niepokalanów 2019 we Wrocławiu film „Wołania Polaków na Kresach” zdobył wyróżnienie specjalne.

Serdecznie gratulujemy autorowi i reżyserowi Jerzemu Sokalskiemu oraz całej ekipie filmowej.

Film przedstawia po raz pierwszy w historii unikalne materiały archiwalne i wywiady świadków masowych stalinowskich represji dokonanych przez NKWD na Polakach w Berdyczowie i na Żytomierszczyźnie w ramach tzw. „operacji polskiej” w latach 1937–1938. Stanowi on wielką wartość dokumentalną, którą potęgują doskonała scenografia filmowa i trafny dobór materiałów wideo.

Praca nad filmem, a mianowicie – gromadzenie materiałów, badanie materiałów archiwalnych, konsultacje z historykami, badaczami tych tragicznych wydarzeń, trwała ponad rok. Nakręcanie i montaż na wysokim profesjonalnym poziomie wykonał Vasyl Borowoj.

Dzięki tak solidnemu podejściu do tematu, osiągnięto duży sukces, o czym świadczyła reakcja pierwszych widzów premierowego pokazu filmu, który odbył się w ramach jubileuszowych XX Dni Kultury Polskiej w Berdyczowie. Widzowie byli pod dużym wrażeniem wywołanym wysokim poziomem pracy autora i reżysera Jerzego Sokalskiego i wyrazili mu głęboki szacunek i wdzięczność.

Film oparty jest na faktach zawartych w serii wydań naukowych pt.: „Rehabilitowani przez historię” oraz na wywiadach ze świadkami lub ich potomkami, którzy opisali zbrodnie reżimu stalinowskiego. Ponadto, aby osiągnąć odpowiednią atmosferę emocjonalną, autor postanowił dodać sceny artystyczne z udziałem aktorów (na podziękowanie za piękną grę zasługują aktorzy Włodzimierz Lewandowski, Kirył Dmitrjew, Wołodymyr Kowalczuk, Irena Rudnicka).

Zdjęcia scen filmu nagrywane były w funkcjonującej dziś kolonii poprawczej w Berdyczowie, gdzie kiedyś byli utrzymywani represjonowani Polacy, a także w fabryce skór.

Dyrektor polskiej sobotniej szkoły w Berdyczowie, prezes Berdyczowskiego Oddziału Związku Polaków Ukrainy Larysa Wermińska podkreśliła, że film przyczyni się do tego, by okropne czasy represji nigdy się nie powtórzyły i żeby pamięć o tym nigdy nie zgasła.

Film powstał przy wsparciu Senatu RP oraz Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Jak podkreślają widzowie, zasługuje on na pokaz na dużych ekranach Ukrainy i Polski i mamy nadzieję, że już wkrótce to nastąpi.

Denys Ogorodnijczuk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X