Początek Festiwalu Partnerstwa we Lwowie

Początek Festiwalu Partnerstwa we Lwowie

Uroczyste otwarcie Festiwalu Partnerstwa Polsko-Ukraińskiego odbyło się na Rynku Lwowskim z udziałem konsula generalnego RP we Lwowie Jarosława Drozda, władz miasta i obwodu oraz licznych gości z Polski.

Wiceprzewodniczący rady miasta Oleg Seniutka powiedział, że w ramach Festiwalu Partnerstwa Polsko-Ukraińskiego miasto gości swoich polskich kolegów i partnerów. – Spodziewamy się, że takie wydarzenia będą zbliżać narody polski i ukraiński. To jest jeszcze jeden krok naprzód, ażeby Ukraina wzmacniała swe pozycje we Wspólnocie Europejskiej.

Konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd w swoim wystąpieniu poinformował, że odbyło się dużo spotkań władz wojewódzkich i miejskich z Polski z władzami lwowskimi. – Bardzo się cieszę, że po Euro 2012 umiemy pokazać nowe oryginalne, regionalne polsko-ukraińskie i ukraińsko-polskie projekty” – zaznaczył polski dyplomata. Złożył podziękowanie wszystkim partnerom i organizatorom Festiwalu. – To jest wielkie święto dla Polski i dla Ukrainy, – podkreślił Jarosław Drozd, – i cieszę się, że to nasze radosne spotkanie odbyło się na tydzień przed spotkaniem prezydentów Polski i Ukrainy w Kijowie.

Kazimierz Barczyk, przewodniczący Sejmiku województwa małopolskiego, powiedział dla czytelników Kuriera: – Bardzo się cieszę, że jest taki festiwal samorządów regionów, miast Polski, które przybyły do Lwowa. Jesteśmy przedstawicielami kilku województw i kilku dużych miast na czele z Rzeszowem, Przemyślem, Lublinem, ale też z województwem małopolskim, Krakowem czy województwem warmińsko-mazurskim, a także województwem śląskim. Wiele regionów i polskich miast chce współpracować z tymi terenami, które są częścią wspólnego wielowiekowego dziedzictwa Polaków, Ukraińców i Rusinów.

Europa, jak mówił Jan Paweł II, ma dwa płuca – wschodnie i zachodnie. I my patrzymy na Wschód, żeby ich przyciągać do szerokiej kultury i formuły współpracy w Europie. Dzisiaj jest dzień przybliżenia naszego dorobku, wielu regionów Polski, mieszkańcom Lwowa, ale również rozmowy z władzami samorządowymi obwodu i miasta Lwowa. My już pojednaliśmy się swego czasu z Niemcami, a Niemcy wcześniej z Francuzami. Teraz powinniśmy jak najlepiej rozwijać współpracę z Ukrainą.

Polska pierwsza uznała niepodległość Ukrainy. Dzisiaj mówiłem kolegom, że nie możemy tego naszego dorobku dwudziestu lat współpracy marnować i opóźniać, musimy go dalej rozwijać. Powinien powstać we Lwowie Dom Polski, tak jak jest już prawie dwadzieścia lat Dom Polski w Wilnie, a w Krakowie z kolei Dom Litewski, Wileński. Trzeba szukać szeregu nowych form współpracy. Także współpracy gospodarczej, która spowoduje, że będzie wzrastał dobrobyt ludzi. Spokojna, bezpieczna i zasobna Ukraina jest warunkiem spokoju w całej tej części Europy. To jest nasz ważny wielki sąsiad.

Konstanty Czawaga


Zobacz program:

Festiwal partnerstwa Lwów 2012


Czytaj też:

Festiwal Partnerstwa 2012 we Lwowie

 

Obejrzyj galerię:

„Festiwal Partnerstwa” Lwów 2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X