Komorowski do Ukraińców: „Musicie przezwyciężyć sentyment do komunizmu”

Komorowski do Ukraińców: „Musicie przezwyciężyć sentyment do komunizmu”

Prezydent Polski, Bronisław Komorowski nawołuje Ukraińców do integracji ze światem zachodnim na bazie prawdy historycznej i przezwyciężenia sentymentów do komunistycznej przeszłości.

Wypowiedź prezydenta Komorowskiego miała miejsce 17 września br. w czasie otwarcia przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie wystawy poświeconej polskiej kwaterze cmentarza ofiar stalinowskiego reżimu, która niebawem zostanie otwarta w Bykowni pod Kijowem.

„Musimy pamiętać o popełnionej zbrodni, między innymi dlatego, żeby stale zachęcać naszych sąsiadów na Wschodzie, w tym i Ukraińców, do integracji z zachodnim światem na podstawie prawdy i pokonania sentymentów, a czasami i niewiedzy o tym, czym był komunizm w ZSRR” – zaznaczył prezydent.

Bronisław Komorowski poinformował, że w Bykowni pod Kijowem będzie otwarty czwarty polski cmentarz ofiar zbrodni katyńskiej (obok istniejących już w Katyniu i Miednoje w Rosji oraz w Charkowie). „Będzie to jednocześnie cmentarz, upamiętniający w tym miejscu inne ofiary totalitarnego reżimu komunistycznego,” – zaznaczył Bronisław Komorowski i podkreślił, że w Bykowni pogrzebano około 100 tys. ofiar – w tym obywateli byłego ZSRR oraz około 3,5 tys. obywateli II Rzeczypospolitej.

Warszawska ekspozycja pod tytułem „Polski wojskowy cmentarz w Kijowie-Bykowni” składa się z 22 plansz, na których umieszczono fotogramy z prac ekshumacyjnych, prowadzonych przez polskich archeologów na terenie pochówku polskich ofiar NKWD z 1940 roku. Prezydenci – Polski, Bronisław Komorowski i Ukrainy, Wiktor Janukowycz będą uczestniczyć w ceremonii odsłonięcia pomnika ofiar politycznych represji w Bykowni, w czasie oficjalnej wizyty prezydenta Polski na Ukrainie, która odbędzie się w dniach 20-21 września br.

zaxid.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X