Festiwal Dziedzictwa Kresów

Festiwal Dziedzictwa Kresów

Festiwal Dziedzictwa Kresów odbył się zgodnie z jego harmonogramem w dniach 26 lipca – 4 sierpnia w gminie Lubaczów w kilkunastu miejscowościach.

Pierwsza trzydziestoosobowa grupa ze Lwowa wyruszyła już 26 lipca, aby w sobotę i niedzielę wziąć udział w różnych zajęcia włączonych w program Festiwalu.

Na scenie w Horyniec Zdroju w pięknym parku w sobotni wieczór 3 sierpnia rozpoczął się koncert. Wystąpili: PZPiT „Lwowiacy”, „Wołyńskie Słowiki” z Łucka, zespół „Polanie znad Dniepru” z Kijowa oraz „Bursztynki” z Wilna. Gościnnie wystąpił też zespół z Węgier „Susato”, wykonujący muzykę z okresu renesansu oraz taniec ludowy „Naprozsa”. Odbył się również pokaz średniowiecznych sztuk walki „Rycerze św. Jerzego”.

Fot. z archiwum autora

W niedzielę na Błoniach Kresowej Osady w Baszni Dolnej nasz zespół „Lwowiacy” otworzył koncert polonezem Wojciecha Kilara. Zakończyliśmy nasz występ słynnym mazurem z opery „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki, pragnąc w ten sposób uczcić dwusetną rocznicę jego urodzin.

Fot. z archiwum autora

Udział w Festiwalu wzięło wiele zespołów ludowych z regionu lubaczowskiego. Na Błoniach Baszni Dolnej została też zaprezentowana rekonstrukcja bitwy pod Zadwórzem.

Z całego serca dziękujemy za wsparcie naszego wyjazdu na Festiwal Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, Konsulatowi Generalnemu RP we Lwowie, a przede wszystkim konsulowi generalnemu Rafałowi Wolskiemu, jak również Lwowskiej Państwowej Administracji Obwodowej.

Stanisław Durys
dyrektor PZPiT „Lwowiacy”
Tekst ukazał się w nr 15-16 (331-332), 30 sierpnia – 16 września 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X