Europa odznacza

Europa odznacza

W Iwano-Frankowsku (dawn. Stanisławowie) przy udziale reprezentacji miast partnerskich z Polski wręczono miastu już trzecią z kolei nagrodę Unii Europejskiej – Honorową Odznakę Rady Europy.

Uroczystości odbyły się w centrum miasta, na placu Szeptyckiego. W tym okresie w mieście odbywają się, tradycyjne już, doroczne festiwale sztuki użytkowej „Przykarpacki wernisaż” i „Święto chleba”. Wspólnie z mieszkańcami Iwano-Frankowska, na święto zaproszono przedstawicieli wielu samorządów z miast partnerskich z całej Europy. Wysokie odznaczenie wręczał członek Honorowy Rady Europy, były deputowany do parlamentu Konfederacji Szwajcarskiej Wiktor Rufi. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele miast partnerskich Rybnika i Opola, a również litewskich Trok. Po raz pierwszy miasto odwiedzili przedstawiciele Bielska-Białej.

„Do tej pory Iwano-Frankowsk był posiadaczem dwóch wysokich odznaczeń Rady Europy – Dyplomu Europejskiego, w 2005 roku i Honorowej Flagi Europejskiej z 2008 roku, – mówi dziennikarce Kuriera Bogdan Biłyk, kierownik iwano-frankowskiego miejskiego departamentu ds. rozwoju ekonomicznego i integracji międzynarodowej. – Jedynym miastem na Ukrainie, posiadającym wszystkie trzy odznaczenia Europejskie był Charków. Po dwie odznaki posiadają Łuck i Odessa. Na Zachodniej Ukrainie jedynie Iwano-Frankowsk jest posiadaczem wszystkich trzech odznak. To one i aktywna pozycja proeuropejska władz dają możliwość pretendować miastu na Nagrodę Europejską”.

 

Przyszłość Iwano-Frankowska – życie w Europie (Fot. Sabina Różycka)Po prezentacji artystycznej dzieci i młodzieży ze szkół iwano-frankowskich rozpoczęła się ceremonia. „Jest mi bardzo przyjemnie odwiedzić po raz drugi wasze miasto i wręczyć kolejną odznakę – powiedział na uroczystości Wiktor Rufi. – To odznaczenie – oznacza osiągnięcie wysokiego poziomu i jest nagrodą za działalność waszych mieszkańców. W ciągu ostatnich czterech lat Iwano-Frankowsk potwierdził reputację gościnnego miasta. Odbyły się znaczące zmiany w kulturze. Organizowane są liczne festiwale, ekspozycje twórców ludowych, które odwiedzają licznie goście z Europy. Z Europą współpracują szkoły, organizowane są wspólne obozy i inne imprezy. Do współpracy międzynarodowej włączyły się też miejscowe uczelnie wyższe, które organizują liczne konferencje międzynarodowe. Np. Akademia Medyczna ma 19 partnerów w różnych państwach. To tylko cieszy. Hucznie i szeroko obchodzony jest u was Dzień Europy i organizowane są tygodnie demokracji europejskiej.”

Honorowa Odznaka Rady Europy wygląda jako tablica, w górnej części której przedstawiono scenę z mitologii „Porwanie Europy”, w centrum – 12 gwiazd z wyrytym rokiem wręczenia nagrody, a w dolnej części tablicy – mapa Europy z zaznaczonym miastem, – wyjaśnia uradowany mer miasta Wiktor Anuszkiewiczius, przedstawiając odznakę. – Najwyższym odznaczeniem jest Nagroda Europy, na którą można pretendować dopiero po uzyskaniu wszystkich trzech honorowych odznaczeń. Dziś miasto konkretnymi działaniami zaświadczyło swe pragnienie eurointegracji: mamy 22 partnerów, współpracujemy z 30 miastami w różnych zakątkach Europy. Aktywnie prowadzimy wymianę dzieci i młodzieży z państwami europejskimi, mamy wspólne przedsiębiorstwa. Rada Ministrów Ukrainy uznała nasze miasto za najlepiej zorganizowane. A tygodnik „Fokus” uznał Iwano-Frankowsk za miasto najbardziej przyjazne do zamieszkania, za najbardziej komfortowe. Ze swoich licznych wyjazdów do miast europejskich i ukraińskich zawsze chętnie powracam do swego miasta, bo wszystko można ocenić dopiero w porównaniu.”

W imieniu miast partnerskich miastu pogratulowała wysokiej nagrody wiceprezydent Rybnika Joanna Kryszczyszyn: „Wasze miasto jest pierwszym naszym partnerem, który otrzymał wysoką nagrodę, – zaznaczyła pani wiceprezydent. – Już cztery lata wstecz otrzymaliśmy też to odznaczenie. A gdy wyście zostali nim uhonorowani – oznacza to, że wasza społeczność dobrze się rozwija i dąży do Europy.” Europejska nagroda nie tylko podnosi status miasta, ale otwiera przed nim szerokie horyzonty współpracy z innymi miastami i regionami, międzynarodowymi organizacjami i fundacjami, a również podkreśla zainteresowanie społeczeństwa dialogiem z innymi państwami. Dla mieszkańców Iwano-Frankowska jest to szczególnie radosne wydarzenie, potwierdzające dążenie mieszkańców do eurointegracji. „Mentalnie zawsze byliśmy i będziemy Europejczykami” – podkreślił mer miasta

Sabina Różycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X