Euro się skończyło – współpraca trwa

Euro się skończyło – współpraca trwa

Przed kilkoma dniami na przejściu granicznym Jagodyn odbyło się posiedzenie polsko-ukraińskiej roboczej grupy służb celnych. Tematem spotkania było omówienie wyników wprowadzenia nowacji w kontroli granicznej i formalności skierowanych na uproszczenie i skrócenie czasu przekraczania granicy podczas części finałowej mistrzostw Europy EURO 2012.

Wspólna kontrola graniczna, wydzielone pasy ruchu, kompleksowa informacja – wszystko to są instrumenty wspólnej pracy służb celnych, które przyniosły pozytywne wyniki w czasie EURO 2012. Na spotkaniu przedstawiciele służb granicznych Polski i Ukrainy starali się określić które z tych doświadczeń mogą przydać się w przyszłości.

 

Roman Mykytiuk z polskim medalem (Fot. Agnieszka Ratna)„W czasie przygotowań i trwania mistrzostw wypracowaliśmy szereg absolutnie nowych elementów naszej wspólnej działalności, które pozwoliły pomyślnie realizować nasze zadania – mówi kierownik Departamentu infrastruktury celnej i współpracy międzynarodowej Służby Celnej Ukrainy Igor Tymofiejew – Teraz można stwierdzić, że podczas EURO nie było żadnych skarg na pracę służb celnych obu państw. Te instrumenty należało by wdrożyć w przyszłości, bo są naszą perspektywą.” Pozytywne doświadczenia współpracy z ukraińskimi celnikami w czasie turnieju podkreślają i polscy koledzy.

Tomasz Michalak, dyrektor departamentu polityki celnej Ministerstwa Finansów RP, pełnomocnik ds. EURO, uważa, że kontynuacja eksperymentu „wspólna kontrola” jest celowa. „Wspólna kontrola” polskich i ukraińskich celników, a później dołączenie się do niej służb granicznych – to wielki sukces twierdzi pan Michalak. – Naturalnie, że są pewne problemy, z realizacją tego projektu, ale powiązane są one z Umową z Schengen. Dlatego strona polska zwróciła się z propozycją zmiany niektórych zasad tego dokumentu. Takie projekty dobrze jest wykorzystywać na granicy w razie wyniknięcia sytuacji konfliktowych.”

Pan Michalak również podziękował za współpracę i wzajemne zrozumienie w czasie mistrzostw ze strony kierownictwa Służby Celnej Ukrainy, kierownikom odcinków lwowskiego i jagodyńskiego. Kierownik jagodyńskiego odcinka Roman Mykytiuk został nagrodzony pamiątkowym medalem – EURO 2012. Jest to już nie pierwsze odznaczenie szefa wołyńskich celników.

Uczestnicy spotkania przedstawili dokładną analizę praktyki organizacji kontroli celnej na tym odcinku polsko-ukraińskiej granicy, a również rozpatrzyli szereg pytań, dotyczących współpracy i harmonizacji formalności celnych i zakreślili plany dalszych działań praktycznych.

Agnieszka Ratna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X