Euro 2012 – ukraińskie przewidywania

Euro 2012 – ukraińskie przewidywania

Według badań, które przeprowadziła Socjologiczna Grupa „Rating”, EURO – 2012 wywołuje ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców Ukrainy. Praktycznie każdy będzie kibicował drużynie narodowej, bez względu na jej szanse, które są oceniane znacznie gorzej niż Hiszpanii czy Niemiec. Te właśnie zespoły uważane są za głównych faworytów rozgrywek.

Transmisje z meczów ma zamiar śledzić ponad połowa populacji Ukrainy w wieku ponad 18. lat. 31 % ma zamiar śledzić wszystkie mecze, zaczynając od rozgrywek grupowych, 9% – będzie śledzić mecze play-off i finałowe, a 9% – chce oglądać tylko mecz finałowy. Przy tym 46% w ogóle nie interesuje się piłką, a 5% jeszcze nie zdecydowało się czy będzie coś oglądać.

Ponieważ mecze odbywają się na Ukrainie, obecne Mistrzostwa Europy wywołują o wiele większe zainteresowanie aniżeli poprzednie Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Dla porównania: Mundial 2012 interesował tylko 40% Ukraińców. Największe zainteresowanie EURO 2012 wywołuje w tych regionach, gdzie odbywają się mecze. Niższe jest tam, gdzie nie grają drużyny piłkarskie.

75% mężczyzn i 30% kobiet będzie śledzić przebieg rozgrywek. Przy tym 55% mężczyzn ma zamiar oglądać większość meczów. Mecze Mundialu 2012 śledziło trzy czwarte mężczyzn i co piąta kobieta. Tak więc, zainteresowanie meczami wzrosło wśród płci pięknej. Osoby młodsze, o wysokich zarobkach i o wyższym poziomie wykształcenia przejawiają większe zainteresowanie rozgrywkami. Wśród użytkowników internetu kibiców jest 1,5 razy więcej, niż wśród tych, którzy nie korzystają z sieci.

Oprócz drużyny narodowej – której kibicuje 92% respondentów, mieszkańcy Ukrainy kibicować będą ekipie Rosji – 23%, Niemiec – 15%, Anglii – 15%, Hiszpanii – 15, Włoch – 12%. Będą też kibicować: Francji – 5%, Holandii – 5%, Polsce – 4% i Portugalii – 4%. Godne jest podkreślenia, że każda z drużyn znalazła swoich kibiców na Ukrainie. Tylko 3% nie zdecydowało jakiej drużynie będzie kibicować.

W ciągu dwu ostatnich lat spadła ilość kibicujących Włochom i Francji, na co złożyły się słabe występy tych drużyn na Mundialu. Ale ilość kibiców Niemiec, Anglii i Hiszpanii – nie zmniejsza się. Kibicują im najbardziej zagorzali widzowie – przeważnie mężczyźni w średnim wieku, dobrze orientujący się w trendach światowego footballu. Warto tu zaznaczyć, że ekipy Ukrainy i Rosji nie brały jeszcze udziału w finale Mundialu 2010.

Najwięcej fanów drużyna narodowa Ukrainy ma na Zachodzie, Północy, w Centrum kraju i w Donbasie: najmniej – na Południu. Drużynie Rosji kibicuje 40% na Wschodzie, południu i w Donbasie, o połowę mniej (20%) – w Centrum, i tylko 3% na Zachodzie Ukrainy. Niemców i Hiszpanów popierają na Południu i Wschodzie, Francję – na Wschodzie, Anglię – w Centrum.

Faworytami ankietowanych w rozgrywkach EURO 2012 są Hiszpanie – 29%, Niemcy – 26%, a także Anglia – 23% i Włochy – 16%. Ukraińcy wierzą w sukces swojej drużyny. Około 25% kibiców uważa, że Ukraina ma szanse na zwycięstwo. O wiele niżej oceniane są szanse Holandii – 7% wierzy w ich zwycięstwo, Francji – 7%, Portugalii – 5% i Rosji – 4%.W szanse innych drużyn wierzy nie więcej 1% kibiców. 25% nie jest w stanie ocenić szans drużyn narodowych.

Doświadczeni kibice stawiają na Hiszpanię – 32%, Niemcy – 29%, Anglię – 28%. Tak typują najbardziej zagorzali kibice. Ukraińskie kobiety typują jednak drużynę narodową Ukrainy, jako taką, która ma największe szanse na zwycięstwo. Tak samo w zwycięstwo reprezentacji Rosji wierzą tylko kobiety. Natomiast szanse Portugali jednakowo oceniają zarówno kobiety jak i mężczyźni.

info@ratinggroup.com.ua

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X