EURO 2012 oczami dzieci i młodzieży

EURO 2012 oczami dzieci i młodzieży

Taka impreza sportowa jak Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie nie mogła przejść nie zauważona przez polską młodzież mieszkającą we Lwowie i okolicach. Dlatego, 9 czerwca Lwowski Klub Stypendystów Fundacji „Semper Polonia”, dzięki wsparciu konsulatu generalnego RP we Lwowie, organizował w Domu Polskim w Samborze dwie imprezy: dla dzieci i dla młodzieży.

Pierwsza, z okazji Dnia Dziecka i EURO 2012, pt. „Chodź, pomaluj mój świat”, zgromadziła dzieci ze Stryja, Sambora, Łanowic i Strzałkowic. Około 50 dzieci (7-10 lat) wspólnie z prezesem towarzystwa „Skrzydla” Władkiem Maławskim rysowały farbami. Tematem było „Euro 2012”.

 

Po obiedzie wszystkie dzieciaki wyszły przed Dom Polski i kolorową kredą rozrysowali całe podwórko. Można było zobaczyć piękne domki, zielone drzewa, różnorodne kwiaty, nie zabrakło oczywiście piłki nożnej, flag narodowych i innych elementów futbolowej imprezy.

„Byłem mile zaskoczony, że dzieci pod wpływem telewizji i kampanii reklamowej z okazji EURO 2012 też przeżywają to święto na swój sposób. Stąd te wspaniałe rysunki pełne dziecięcej wyobraźni, od logo EURO 2012 po maskotki Sławka i Slavka, które też zostały w swój sposób przedstawione oczami dzieci”, – dzielił się wrażeniami Władek Maławski.

Pogoda była słoneczna i organizatorzy dołączyli do programu ciekawe gry i zabawy na podwórku. A na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i małe upominki. „Bardzo się cieszę, że wszystko się udało, a największą nagrodą za nasz wysiłek są uśmiechnięte buzie dzieciaków”, – podsumowała autor projektu i jeden z organizatorów Marta Gierczak. O godz. 16:00 dzieci opuściły Dom Polski w Samborze, gdyż zaczęły się przygotowania do imprezy integracyjnej dla młodzieży.

 

Ponad 120 osób ze Lwowa, Sambora, Stryja, Mościsk, Krysowic, Strzelczysk, Trzcieńca, Pnikuty, Strzałkowic i Łanowic przybyło o godz. 19:00, aby spotkać starych przyjaciół, nawiązać kontakty z nowymi, pokibicować, wziąć udział w grach i konkursach na temat piłkarskich Mistrzostw Europy.

Stanisław Gierczak odbiera nagrodę za zwycięstwo w konkursie „Rozgrzewka przed EURO 2012” (Fot. lwowksp.at.ua)

 

Po krótkich przemówieniach przedstawiciela konsulatu generalnego RP we Lwowie Natalii Juśkiw, wiceprezesa TKPZL w Samborze Władysława Puka i prezesa polskiej organizacji „Biały Orzeł” Sergieja Łukianenka, prowadzący Marta Gierczak i Eugeniusz Sało rozpoczęli konkurs „Rozgrzewka przed EURO 2012”, żeby sprawdzić wiedzę i przy tym zachęcić do wspólnego kibicowania wszystkich obecnych, bo jak nucimy w piosence: „… takie coś zdarza się ino ros”.

„Jestem pierwszy raz na takiej imprezie i jestem bardzo zadowolony, że mamy tyle młodzieży polskiego pochodzenia”, – powiedział na początku imprezy prezes „Białego Orła” Sergiej Łukianenko.

W konkursie wzięły udział 3 drużyny po 5 osób w każdej (czerwoni, żółci i niebiescy). Konkurs, jak i mecz piłkarski, był podzielony na dwie połowy. Niezależne jury w składzie: Natalia Juśkiw, Sergiej Łukianenko i Władek Maławski losowało numer pytania, po czym drużyny go licytowały.

Kapitani drużyn ostro walczyli o każdy punkt i nie raz stawiali wszystko na jedną kartę, ale zwyciężyła drużyna „czerwonych” (kapitan Stanisław Gierczak). Do pytań były dołączone audio i video pliki z fragmentami meczy, fotografiami piłkarzy i zdjęciami kibiców. W przerwach zespół ze Strzałkowic „Niebo do wynajęcia” umilił swoimi piosenkami wieczór młodzieży siedzącej na sali.

Po zakończeniu konkursu drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy „Superkibica” oraz wartościowe nagrody. Na projektorze był wyświetlany mecz Portugalia – Niemcy, a wszyscy obecni kontynuowali imprezę poczęstunkiem i dyskoteką. „Dla nas EURO 2012 jest podwójnym świętem, – mówi stypendystka Lilia Jarema, – bo jesteśmy Polakami, którzy mieszkają na Ukrainie”.

W taki prosty sposób młodzież Lwowskiego Klubu Stypendystów „Semper Polonia” uczciła pomyślny przebieg EURO 2012, życząc ażeby ten polsko-ukraiński czerwiec minął w atmosferze radości, braterstwa, pozytywnych emocji i jak najlepszej gry biało-czerwonych.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

P.S. Prezes i zarząd Klubu składają serdeczne podziękowania konsulowi Jackowi Żurowi, pani Barbarze Pacan, prezesowi TKPZL w Samborze Czesławowi Prędkiewiczowi i wielu innym za wszelką pomoc przy realizacji projektu.

Eugeniusz Sało


Obejrzyj galerię:

EURO oczami oczami dzieci i młodzieży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X