Ekshumacje szczątków polskich żołnierzy w Dobrostanach

W dniach 7-8 listopada br. ekshumowano szczątki ponad trzydziestu polskich żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku we wsi Dobrostany w obwodzie lwowskim. Żołnierze walczyli w 38. Dywizji Piechoty pod dowództwem gen. Kazimierza Sosnkowskiego.

– Miałem osiem lat i pamiętam jak niemieccy żołnierze zwozili na furach zabitych polskich żołnierzy i zakopali ich w zbiorowej mogile. Pamiętam jak ich zwożono, bo widziałem to. Bardzo dużo ciał. Nie mogę powiedzieć dokładnie ile, ale mogiła była głęboka – opowiedział mieszkaniec wsi Dobrostany Stepan Dmytryk, który wskazał dokładne miejsce pochówku.

W trakcie walk oddziałów idących na odsiecz Lwowa w 1939 roku poległo około 2 tys. polskich żołnierzy, których miejsca pochówku do dziś w większości są nieznane. W ramach projektu „Strażnicy Narodowej Pamięci”, który realizuje Fundacja „Wolność i Demokracja” przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i pomocy konsula RP we Lwowie Marcina Zieniewicza, wolontariusze WiD-u, polscy harcerze ze Lwowa i przedstawiciele ukraińskiego Towarzystwa Poszukiwań Ofiar Wojny „Pamięć” odszukują takie miejsca, prowadzą wykopaliska i ekshumacje. W ciągu trwania projektu ekshumowano już ponad 50 żołnierzy, których szczątki znajdują się w kryptach okolicznych kościołów.

Projekt „Strażnicy Narodowej Pamięci” ma na celu godne pochówki szczątków żołnierzy polskich z września 1939 roku na cmentarzu wojskowym we wsi Malechów koło Lwowa.

Więcej na temat akcji poszukiwawczej w KG nr 2 (174) i 15 (187) z 2013 roku, nr 16 (212), nr 19 (215) z 2014 roku oraz w internetowej telewizji „Kurier Galicyjski TV”.

Eugeniusz Sało
Tekst ukazał się w nr 21 (217) 18–27 listopada 2014

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X