Dzień Zaduszny na Cmentarzu Janowskim

2 listopada, w Dzień Zaduszny, Polacy ze Lwowa tradycyjnie zgromadzili się na Cmentarzu Janowskim. Przed rozpoczęciem mszy św. przy nagrobku św. Józefa Bilczewskiego zostały zapalone tysięcy zniczy na grobach.

– Każdego roku znicze były zapalane na Cmentarzu Łyczakowskim, na Cmentarzu Orląt – powiedział dla Kuriera Galicyjskiego Jan Kot, członek Zarządu Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. – Ostatnie dwa lata my dzięki TKPZL, Konsulatowi Generalnemu RP we Lwowie i różnym sponsorom, którzy znicze nam przywieźli, rozpalamy je na Janowskim, na grobach polskich i nie tylko. Teraz pogoda chociaż nie sprzyja, ale znicze wszystkie zostały rozstawione na grobach.

{youtube}OgAZWdj7x8E{/youtube}

Do rozmowy dołączyła się prezes „Rodziny Rodzin” Halina Wencak: – Przychodzimy tu co roku, od wielu lat – zaznaczyła. – Szczególnie od 15 lat zainteresowaliśmy się polem Lotników Polskich, do których, wiedzieliśmy, że nie przychodzi nikt. A zaczęło się to od grobu Jana Fąfrowicza, lotnika, który ma daleką rodzinę w Nowym Targu i oni prosili o jakieś zadbanie o ten grób. Potem z mężem zobaczyliśmy, że obok leżą lotnicy, lotnicy i lotnicy. Do „Rodziny Rodzin” dołączyli się wszyscy Lwowianie z różnych organizacji polskich, dla których nie był obojętny los mogił lotników polskich. Z biegiem czasu przerodziło się to w taką akcję, która dla nas jest obowiązkiem Polaka dla Polaka. A dzisiaj bardzo się cieszę, że jest taka akcja, że Cmentarz Janowski 2 listopada nabywa tej swojej wielkości. Tu była Polska i my szanujemy wszystkich tu pochowanych. Rozstawialiśmy światełka na wszystkich grobach – ten symboliczny gest zapalenia znicza dla osoby innej narodowości, która obok leży zapomniana.

– Jest to nasza jubileuszowa akcja „Podaruj znicz na Kresy”, dzięki Bogu już dziesiąta – mówi Alicja Brzan-Klos z Zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Katowicach. – Cały czas pomagamy Polakom w obwodzie lwowskim, w Stryju, w Samborze, w Łanowicach, w Drohobyczu. Z uwagi na to, że nieopodal budujemy dla państwa piękny Dom Polski, akcję jubileuszową dedykujemy Cmentarzowi Janowskiemu i jesteśmy przekonani, że tak pięknie rozkwitnie jak Cmentarz Łyczakowski.

Obecny konsul generalny RP we Lwowie Wiesław Mazur złożył podziękowanie wszystkim wolontariuszom, Wspólnocie Polskiej, harcerzom, strzelcom, organizacjom polskim, wszystkim Polakom, którzy w tych dniach w ramach akcji „Światełko pamięci” zapalili ponad 60 tys. zniczy na dwóch cmentarzach lwowskich.

Mszy św. przy nagrobku św. Józefa Bilczewskiego przewodniczył arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki, a homilię wygłosił biskup pomocniczy Leon Mały. Podczas procesji rzymscy katolicy pomodlili się m.in. przy kwaterze żołnierzy ukraińskich Strzelców Siczowych i żołnierzy UGA (Ukraińskiej Armii Galicyjskiej) oraz przy grobach polskich lotników. Również metropolita lwowski złożył podziękowanie wiernym i rodakom z Polski za przeprowadzenie akcji „Światełko pamięci”.

Wieczorem 2 listopada w lwowskiej bazylice metropolitalnej arcybiskup Mokrzycki przewodniczył mszy św. za zmarłych biskupów, księży, zakonników i zakonnice. Po zakończeniu liturgii odmówiono też wspólną modlitwę w krypcie katedry lwowskiej.

Konstanty Czawaga

{gallery}gallery/2016/czawaga_zaduszki{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X