Polscy Ormianie uczcili pamięć Jadwigi Zarugiewiczowej

W Dzień Zaduszny polscy Ormianie spotkali się pod tablicą pamiątkową Jadwigi Zarugiewiczowej, symbolicznej Matki Nieznanego Żołnierza. Na uroczystość przybyli polscy Ormianie i sympatycy oraz Marianna Gazarian, żona ambasadora Armenii, z córką.

Polskich Ormian nie wystraszyła bardzo wietrzna pogoda i dotkliwy chłód. Zebrali się pod tablicą pamiątkową Jadwigi Zarugiewiczowej i jej syna Konstantego w Dzień Zaduszny i w rocznicę odsłonięcia Grobu Nieznanego Żołnierza. Wiatr był tak silny, że nieosłonięte znicze gasły. Zapalono więc znicze takie, które nie zgasły by na wietrze, i złożono kwiaty. Marta Bohosiewicz, prezes Fundacji Ormiańskiej KZKO wyraziła nadzieję, że od tej pory co roku Ormianie i ich sympatycy będą spotykać się w tym miejscu, przy budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa. Historyk Krzysztof Jabłonka wygłosił krótkie przemówienie.

– Przyjechałem tu nieco wcześniej i poszedłem w stronę Grobu Nieznanego Żołnierza – powiedział Krzysztof Jabłonka. – Tam zagadnąłem młodego człowieka, czy wie, że dziś jest 91 rocznica Grobu Nieznanego Żołnierza, bo 2 listopada został wybudowany? On nie za bardzo skojarzył i odezwał się po ukraińsku. Porozmawialiśmy i wywiązało się polsko-ukraińskie braterstwo przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Kochani, siła Ormian polega na tym, że nawet Ukraińca z Polakiem połączy!

Grób Nieznanego Żołnierza został odsłonięty 2 listopada 1925 roku pod kolumną Ogrodu Saskiego. Do grobu sprowadzono szczątki niezidentyfikowanego żołnierza z Cmentarza Obrońców Lwowa. Bezimienną trumnę wskazała we Lwowie Jadwiga Zarugiewiczowa. Jej syn Konstanty, student Politechniki brał udział w obronie Lwowa w 1918, zginął pod Zadwórzem w 1920. Jadwiga Zarugiewiczowa była Ormianką, urodziła się w „stolicy polskich Ormian” Kutach w 1878 roku, zmarła w Suwałkach w 1968 roku.

Wydarzenie zorganizowała Fundacja Ormiańska KZKO. Tablicę pamiątkową poświęconą Jadwidze Zarugiewiczowej odsłonięto 2 listopada 2011 roku na nazywanym przez warszawiaków „domem bez kantów” budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa na Pl. Piłsudskiego, nieopodal Grobu Nieznanego Żołnierza.

Wojciech Jankowski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X