Polscy Ormianie uczcili pamięć Jadwigi Zarugiewiczowej

W Dzień Zaduszny polscy Ormianie spotkali się pod tablicą pamiątkową Jadwigi Zarugiewiczowej, symbolicznej Matki Nieznanego Żołnierza. Na uroczystość przybyli polscy Ormianie i sympatycy oraz Marianna Gazarian, żona ambasadora Armenii, z córką.

Polskich Ormian nie wystraszyła bardzo wietrzna pogoda i dotkliwy chłód. Zebrali się pod tablicą pamiątkową Jadwigi Zarugiewiczowej i jej syna Konstantego w Dzień Zaduszny i w rocznicę odsłonięcia Grobu Nieznanego Żołnierza. Wiatr był tak silny, że nieosłonięte znicze gasły. Zapalono więc znicze takie, które nie zgasły by na wietrze, i złożono kwiaty. Marta Bohosiewicz, prezes Fundacji Ormiańskiej KZKO wyraziła nadzieję, że od tej pory co roku Ormianie i ich sympatycy będą spotykać się w tym miejscu, przy budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa. Historyk Krzysztof Jabłonka wygłosił krótkie przemówienie.

– Przyjechałem tu nieco wcześniej i poszedłem w stronę Grobu Nieznanego Żołnierza – powiedział Krzysztof Jabłonka. – Tam zagadnąłem młodego człowieka, czy wie, że dziś jest 91 rocznica Grobu Nieznanego Żołnierza, bo 2 listopada został wybudowany? On nie za bardzo skojarzył i odezwał się po ukraińsku. Porozmawialiśmy i wywiązało się polsko-ukraińskie braterstwo przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Kochani, siła Ormian polega na tym, że nawet Ukraińca z Polakiem połączy!

Grób Nieznanego Żołnierza został odsłonięty 2 listopada 1925 roku pod kolumną Ogrodu Saskiego. Do grobu sprowadzono szczątki niezidentyfikowanego żołnierza z Cmentarza Obrońców Lwowa. Bezimienną trumnę wskazała we Lwowie Jadwiga Zarugiewiczowa. Jej syn Konstanty, student Politechniki brał udział w obronie Lwowa w 1918, zginął pod Zadwórzem w 1920. Jadwiga Zarugiewiczowa była Ormianką, urodziła się w „stolicy polskich Ormian” Kutach w 1878 roku, zmarła w Suwałkach w 1968 roku.

Wydarzenie zorganizowała Fundacja Ormiańska KZKO. Tablicę pamiątkową poświęconą Jadwidze Zarugiewiczowej odsłonięto 2 listopada 2011 roku na nazywanym przez warszawiaków „domem bez kantów” budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa na Pl. Piłsudskiego, nieopodal Grobu Nieznanego Żołnierza.

Wojciech Jankowski

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X