Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie

Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie

W ostatnią sobotę listopada przypada Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu. Szacuje się, że wywołany 90 lat temu przez władze sowieckie głód na Ukrainie pochłonął ponad 4 miliony ofiar. Dokładna liczba ofiar nie jest znana.

26 listopada podczas szczytu w Kijowie „Ziarno z Ukrainy” prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaznaczył: „..na tle trwającej agresji rosyjskiej równie ważne jest uznanie Hołodomoru z lat 1932–1933 za ludobójstwo narodu ukraińskiego. Zrobiły to już m.in. Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Polska, Brazylia, Czechy, ostatnio Rumunia, Irlandia i Mołdawia. Wzywamy wszystkich do przyłączenia się w imię tej ważnej prawdy historycznej”. Prezydent Zełenski powiedział, że byłoby to przejawem solidarności z Ukrainą w tych trudnych dla niej czasach. – Wszystkie zagrożenia możemy pokonać tylko razem. Tylko razem możemy wygrać i zbudować cywilizowany świat bez wojny, bez terroryzmu, bez głodu – dodał.

Polska uznała Hołodomor za sowiecką zbrodnię ludobójstwa w 2006 r. „Pamięć o ofiarach tej zbrodni pozostanie przestrogą przed wszelkimi formami totalitaryzmu, który jakże boleśnie dotknął XX-wieczną Europę, w tym szczególnie Polaków i Ukraińców” – głosi uchwała Sejmu z 6 grudnia 2006 r.

„Wieczna Pamięć milionom Ofiar Wielkiego Głodu wywołanego 90 lat temu na Ukrainie przez stalinowski Związek Sowiecki. Wieczna hańba jego naśladowcom bombardującym dziś ukraińskie miasta, elektrownie, szkoły i szpitale” – napisał w dniu pamięci Hołodomoru w sobotę, 26 listopada w mediach społecznościowych prezydent RP Andrzej Duda.

Przebywający podczas szczytu w Kijowie polski premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu. – Spotykamy się w 90. rocznicę sztucznie wywołanego przez rosyjski reżim komunistyczny głodu. Dzisiaj świat znów staje przed zagrożeniem kolejnego sztucznego głodu, który Rosja pragnie wywołać – zaznaczył premier.

Ukraińcy uważają, że najważniejszym celem sztucznie wywołanego głodu w latach 1932–1933 było wyniszczenie narodu ukraińskiego przez imperium sowieckie.

Anna Gordijewska

Anna Gordijewska. Polka, urodzona we Lwowie. Absolwentka polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Ukończyła wydział dziennikarstwa w Lwowskiej Akademii Drukarstwa. W latach 1995-1997 Podyplomowe Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa na KUL. Prowadziła programy w polskim "Radiu Lwów". Nadawała korespondencje radiowe o tematyce lwowskiej i kresowej współpracując z rozgłośniami w Polsce i za granicą. Od 2013 roku redaktor - prasa, radio, TV - w Kurierze Galicyjskim, reżyser filmów dokumentalnych "Studio Lwów" Kuriera Galicyjskiego. Od września 2019 roku pracuje w programie dla TVP Polonia "Studio Lwów". Otrzymała nagrody: Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej", 2007 r ., Złoty Krzyż Zasługi, 2018 r.

X