Dzień Godności i Wolności Ukrainy fot. Julia Bert

Dzień Godności i Wolności Ukrainy

Po raz dziewiąty obchodzono Dzień Godności i Wolności. W tym dniu Ukraińcy wspominają o zmarłych oraz ważne wydarzenia Rewolucji Godności. Z tej okazji we Lwowie na Cmentarzu Łyczakowskim odbyła się wspólna modlitwa. Po południu na placu pod pomnikiem Tarasa Szewczenki została przeprowadzenie akcja „Wspomnienia z Majdanu”. Podczas spektaklu — Wspomnienia z Majdanu — obecni na nowo mogli poczuć ducha, który panował 9 lat temu, kiedy rozpoczynał się Majdan. Artysta Shumei wykonał na fortepianie utwory, które zabrzmiały ze sceny lwowskiego Majdanu.

fot. Julia Bert

To święto zostało ustanowione na mocy Dekretu Prezydenta Ukrainy z 13 listopada 2014 roku, ponieważ przypomina o początku tego dnia, dwóch znaczących wydarzeń w najnowszej historii Ukrainy – Pomarańczowej Rewolucji 2004 roku i Rewolucji Godności 2013 roku – informuje Ukrinform.
Dzień Godności i Wolności stał się jego rodzimym następcą Święta Wolności, które obchodzono na cześć Pomarańczowej Rewolucji w latach 2005-2011 obchodzono 22 listopada, ale zostało odwołane.

Z okazji święta Ukraińcom życzenia złożył prezydent Wołodymyr Zełenskyj. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że od święta w 2021 roku wiele się zmieniło na Ukrainie, w Europie i na całym świecie, dwie główne wartości Ukraińców – godność i wolność – pozostały niezmienione.

fot. Julia Bert

21 listopada 2013 roku odbyły się pierwsze akcje protestacyjne społeczeństwa ukraińskiego w odpowiedzi na decyzję ówczesnych władz o przyjęciu kursu na integrację europejską i odwołaniu procesu przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią Europejską. Unia.
Jednak ze szkodą dla wydarzeń pomarańczowej rewolucji, tym razem obrona godności i wolności kosztowała życie wielu ukraińskich patriotów: zginęło 106 osób, a ponad 2 tysiące zostało rannych. A wiosną 2014 roku rozpoczęła się rosyjska agresja militarna, której towarzyszyła okupacja Krymu.

Opracowała Julia Bert

X