Dzień Dziecka w przytulisku dla niedźwiedzi Domażyr fot. Anna Gordijewska / Nowy Kurier Galicyjski

Dzień Dziecka w przytulisku dla niedźwiedzi Domażyr

Z okazji Dnia Dziecka 50 dzieci z rodzinnych domów dziecka w Złoczowie oraz dzieci polskiego pochodzenia ze świetlicy katedry lwowskiej otrzymały prezenty, po czym wraz z opiekunami udały się do podlwowskiego przytuliska dla niedźwiedzi Domażyr. Organizatorem święta dla dzieci była Lwowska Administracja Obwodowa przy współpracy z Konsulatem Generalnym RP we Lwowie.

Schronisko jest położone w pięknej miejscowości na terytorium Roztocza, które rozciąga się od Lwowa do Tomaszowa Lubelskiego. Zostało otwarte w 2017 roku i powstało z inicjatywy międzynarodowej organizacji charytatywnej Four Paws Foundation z siedzibą w Wiedniu. Celem projektu jest ochrona niedźwiedzi cierpiących z powodu złych warunków utrzymania. W schronisku znalazły się zwierzęta trzymane w prywatnych zoo, cyrkach, obiektach rozrywkowych. Często były porzucone przez właścicieli. Jest to nie tylko przytulisko dla brunatnych niedźwiedzi z Karpat, ale również centrum rehabilitacji i ośrodek leczenia zwierząt. Obecnie znajduje się tu ponad 20 niedźwiedzi. Po adaptacji do nowego miejsca uratowane ssaki drapieżne mogą spędzić resztę życia w środowisku przybliżonym do naturalnego. Są tu nawet baseny, gdzie mogą pływać. Jednym z ulubieńców zwiedzających jest niedźwiedź Potap – pierwszy mieszkaniec przytuliska, sprowadzony z terytorium przylegającym do restauracji, gdzie był trzymany w klatce.

Po dużym obszarze leśnym, otoczonym ochronnym ogrodzeniem, dzieci oprowadzali przewodnicy i mówili o tym, że niedźwiedziom jest tu lepiej. – Chcemy pokazać dzieciom w Dzień Dziecka jak należy traktować zwierzęta. To, że nam się coś podoba w cyrku, to, że nam się podoba występ jakiegoś dzikiego zwierzęcia, wcale nie znaczy, że tak ma być. Powinny nam się bardziej podobać zwierzęta na łonie przyrody – podkreśliła Eliza Dzwonkiewicz, konsul generalny RP we Lwowie.

Wśród uczestników wyjazdu z okazji Dnia Dziecka było małżeństwo Anonimowych z Krymu, którzy przyjechali do Lwowa siedem lat temu. Mają swoje czworo dzieci, w ubiegłym roku adoptowali pięcioro, z którymi zamieszkali w ubiegłym roku w dziecięcym domu rodzinnego typu w Złoczowie. – Bardzo fajnie, kiedy dzieci wyjeżdżają i otrzymują jakieś pozytywne emocje. Zawsze się cieszymy i popieramy takie inicjatywy, nigdy nie rezygnujemy. Był to bardzo ciekawy wyjazd, a jeszcze dzieciaki otrzymały prezenty. Bardzo się cieszymy i dzieci też – powiedzieli.

Po zwiedzaniu poczęstowano dzieci i dorosłych obiadem. Poczęstunek na świeżym powietrzu smakował wyśmienicie. Na zakończenie wszyscy chętni mogli pokolorować własnoręcznie zabawki w jaworowskie wzory i zabrać ze sobą na pamiątkę.

Po całodziennym wypoczynku na łonie natury i obcowaniu z niedźwiedziami dzieci wróciły do domu radosne i szczęśliwe. Tegoroczny Dzień Dziecka utkwi im w pamięci na długo.

Liczba rodzinnych domów dziecka na Ukrainie co roku wzrasta. Dziś jest zaledwie 1180 budynków, gdzie mieszka około 8000 dzieci w rodzinach zastępczych. I jest to wciąż za mało.

Oficjalna historia Dnia Dziecka sięga lat 50. XX wieku. W Chinach święto to zostało ustanowione już w 1926 roku. Na świecie Międzynarodowy Dzień Dziecka oficjalnie ustanowiono w 1954 roku, kiedy Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ustaliło, że na świecie potrzebne jest święto, w trakcie którego upowszechniana byłaby wiedza o prawach dziecka. W krajach słowiańskich, takich jak Ukraina, Polska, Czechy, Słowacja Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca.

Anna Gordijewska

Anna Gordijewska. Polka, urodzona we Lwowie. Absolwentka polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Ukończyła wydział dziennikarstwa w Lwowskiej Akademii Drukarstwa. W latach 1995-1997 Podyplomowe Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa na KUL. Prowadziła programy w polskim "Radiu Lwów". Nadawała korespondencje radiowe o tematyce lwowskiej i kresowej współpracując z rozgłośniami w Polsce i za granicą. Od 2013 roku redaktor - prasa, radio, TV - w Kurierze Galicyjskim, reżyser filmów dokumentalnych "Studio Lwów" Kuriera Galicyjskiego. Od września 2019 roku pracuje w programie dla TVP Polonia "Studio Lwów". Otrzymała nagrody: Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej", 2007 r ., Złoty Krzyż Zasługi, 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X