TMDKP „ZABYTEK” zaprasza

TMDKP „ZABYTEK” zaprasza

Nie zważając na kwarantannę członkowie Towarzystwa Miłośników Dziedzictwa Kultury Polskiej „ZABYTEK” (TMDKP „ZABYTEK”) nadal prowadzą swoje prace na Cmentarzu Janowskim we Lwowie.

Prace prowadzimy w takich kierunkach: porządkujemy i odkopujemy zaniedbane oraz opuszczone nagrobki i grobowce, wycinamy krzewy, ścinamy mniejsze lub większe drzewa, wywozimy śmieci, cementujemy ubytki nagrobków oraz betonujemy groby ziemne, odnawiamy inskrypcje nagrobne. Nasze Towarzystwo prowadzi również prace poszukiwawcze w archiwum, szukając nieistniejące dzisiaj pochówki osób zasłużonych dla kultury i historii. Prac pilnych do wykonania na cmentarzu jest ogrom.

W kolejnych miesiącach walk polsko-ukraińskich (maj – lipiec 1919) na Cmentarzu Janowskim składano mniej zwłok żołnierzy. Wówczas zapełniały się mogiłami polskich żołnierzy cmentarze na wschód od Lwowa w kierunku Zbrucza. W tym czasie na Cmentarzu Janowskim został pochowany kapral Jan Baniak. Skromna zbiorowa mogiła z metalowym krzyżem i owalną tabliczką na polu 30 kryje szczątki wspomnianego Jana Baniaka, kaprala 39 pułku piechoty Strzelców Lwowskich, członka Sokoła II, który zginął 20 maja 1919 r. w wieku 21 lat w Pikulicach (powiat Przemyśl). Pierwotnie spoczął na polu 38. Następnie został ekshumowany i pogrzebany w grobie ojca, zmarłego w wieku 59 lat, również Jana Baniaka (†21.02.1918) na polu 30. W okresie okupacji niemieckiej, 16 lutego 1942 r., do grobu zostały złożone zwłoki zmarłej w wieku 71 lat Anieli Baniak.

Tę informację, której nie było na poprzedniej zniszczonej tablicy, zdobyliśmy poprzez prace w archiwum i umieściliśmy na nowych tabliczkach. W lipcu 2020 r. zrobiliśmy nagrobek oraz zamówiliśmy jesienią tabliczki inskrypcyjne. Natomiast w kwietniu 2021 roku został odczyszczony i pomalowany krzyż oraz umocowane nowe tabliczki. Na jednej jest informacja o kapralu Janie Baniaku, na drugiej jest informacja o jego rodzicach.

Na Facebooku utworzyliśmy grupę TMDKP „ZABYTEK”.

Wszystkich chętnych zapraszamy dołączyć do naszej grupy dla uzyskania aktualnej informacji. Piszemy na grupie o naszych osiągnięciach oraz o życiu Polaków we Lwowie, zamieszczamy wiele zdjęć i filmików.

Zarząd TMDKP „ZABYTEK” zaprasza chętnych do wpisania się do Towarzystwa, aby tym samym wspomóc prace powadzone na cmentarzach Lwowa. Nasza praca to wkład w utrwalenie pamięci o tych, którzy tu kiedyś mieszkali, pracowali i wnosili swój wkład w dziedzictwo kultury polskiej.

Zainteresowani mogą telefonować: +38 095 339 81 95 – prezes Leon Tychowski oraz +38 067 714 55 75 – sekretarz Zbigniew Pakosz.

Stanisław Maldziński
członek zarządu

Tekst ukazał się w nr 10 (374), 31 maja – 14 czerwca 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X