Dzień Dziecka i wsparcie seniorów na Podolu

W dniach 14–15 czerwca Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie, dzięki wsparciu Fundacji BGK, po raz kolejny zorganizowała Dzień Dziecka w Kamieńcu Podolskim i Gródku Podolskim dla najmłodszych z całej Ziemi Podolskiej. Goście z Polski odwiedzili z darami również osoby starsze polskiego pochodzenia w ich mieszkaniach oraz w domach opieki.

Z okazji Dnia Dziecka dzieci i młodzież z Podola przedstawiły program słowno-muzyczny. Podczas pikniku rodzinnego śpiewano piosenki polskie i religijne, recytowano poezję i tańczono. Natomiast przedstawiciele Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie zorganizowali dla dzieci różnego rodzaju atrakcje i zabawy podczas których najmłodsi otrzymali słodycze oraz inne pyszności.

{youtube}KuuGIVj8c_w{/youtube}

– Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie już po raz kolejny organizuje akcje Dzień Dziecka. Staramy się wszystkim polskim dzieciom i ich ukraińskim rówieśnikom zapewnić atrakcje i święto dziecka na zakończenie roku szkolonego. Jest to możliwe dzięki wsparciu Fundacji BGK oraz innych mniejszych partnerów i sponsorów – powiedział Mikołaj Falkowski, prezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

– Mamy obecnnie 200 dzieci w Kamieńcu Podolskim oraz prawie 300 najmłodszych w Gródku Podolskim. Jest to spora liczba dzieci. Cieszę się, że wszystko to sprawnie udało się zorganizować, dzięki współpracy z miejscowymi parafiami i towarzystwami – zaznaczyła koordynatorka Wschodniego Funduszu Dobroczynności Katarzyna Jóźwiak z Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Fot. Leon Tyszczenko

{gallery}gallery/2019/dzien_dziecka_w_grodku_podolskim{/gallery}

– W Dniu Dziecka, który obchodziliśmy dzisiaj, może się tylko serce radować, patrząc na tyle dzieci zebranych w Kamieńcu. Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie nie po raz pierwszy urządza to święto dla dzieci ze Wschodu. Podkreśla to, że niezależnie, gdzie mieszkamy, jesteśmy Polakami, których łączy nie tylko język, historia, ale również to co najważniejsze czyli miłość podkreślił Stanisław Nagórniak, prezes Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego w Kamieńcu Podolskim.

Fot. Leon Tyszczenko

{gallery}gallery/2019/dzien_dziecka_w_kamiencu_podolskim{/gallery}

Przedstawiciele fundacji odwiedzili również Dom Miłosierdzia w Smotryczu w obwodzie chmielnickim, którym opiekują się siostry szarytki.

– Dom Miłosierdzia w Smotryczu został otwarty we wrześniu 2017 roku. Rok wcześniej zaczęły funkcjonować dwie świetlice dla dzieci. Obecnie przebywa tutaj 20 starszych osób, a do świetlicy uczęszcza 30 dzieci. Mamy jeszcze trzy pokoje dla samotnych matek, ale na razie są wolne. Fundusze na utrzymanie domu opieki mamy ze zbiórek. Próbujemy ubiegać się również o dofinansowanie od różnych organizacji z Polski – powiedział o. Piotr Czapliński, pasjonista, dyrektor Domu Miłosierdzia w Smotryczu.

Goście z Polski odwiedzili tam 95-letnią Polkę, panią Rafaelę spod Kamieńca Podolskiego, której przekazali chodzik ufundowany przez Fundację BGK z kosztów przekazanych na Wschodni Fundusz Dobroczynności. Pani Rafaela straciła dłonie podczas zesłania do Kazachstanu, a niedawno przeszła poważną operację stawu biodrowego.

Przedstawiciele Fundacji PPnW odwiedzili również Dom Miłosierdzia w Gródku Podolskim, prowadzony przez zgromadzenie księży Marianów. Placówka jest wspierana ze środków Senatu RP w obszarze pomocy charytatywnej za pośrednictwem Fundacji.

Po raz kolejny delegacja z Polski odwiedziła 95-letnią panią Anielę z Okopów Świętej Trójcy. Delegacja Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie wraz z przedstawicielami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP przebywała z wizytą na Ukrainie w dniach 12–16 czerwca 2019 roku.

Eugeniusz Sało

Fot. Leon Tyszczenko

{gallery}gallery/2019/dom_seniorow_na_podolu{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X