Dni Jacka Kuronia we Lwowie

„Dni Jacka Kuronia we Lwowie” zostały zorganizowane w 15. rocznicę jego śmierci przez jego polskich i ukraińskich przyjaciół.

15 czerwca w Centrum Szeptyckiego UKU (Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu) odbyła się dyskusja wokół dwujęzycznej książki „Polacy Ukraińcy. Mity, plotki i fake news’y”. Publikacja powstała w ramach projektu „Polacy – Ukraińcy. Witamy w Lublinie”. Również w tym dniu w Pałacu Potockich odbył się wieczór pamięci pod tytułem „Spuścizna Jacka Kuronia: Ukraina – Polska”. Zaprezentowano film dokumentalny, wystawę fotograficzną oraz drugie wydanie książki „Polacy i Ukraińcy: ciężki dialog”, która została wydana przez wydawnictwo „Duch i litera” i jest zbiorem tekstów Jacka Kuronia tłumaczonych na język ukraiński.

Swoimi wspomnieniami o Jacku Kuroniu podzielili się wicerektor UKU prof. Mirosław Marynowycz, dyrektor Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki Taras Wozniak, polska eseistka i tłumaczka Izabella Chruślińska, prezes Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma.

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: prof. Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Kijowsko-Mohylańskiej Ola Hnatiuk, pierwszy wiceminister edukacji i nauki Ukrainy Pawło Chobzej, współprzewodnicząca międzyparlamentarnej grupy ds. stosunków z Polską deputowana Rady Najwyższej Ukrainy Oksana Juryneć. Słowa podziękowania organizatorom obchodów złożyła małżonka Jacka Kuronia Danuta Kuroń.

16 marca na placu Jacka Kuronia zapalono znicze i złożono kwiaty pod znakiem memorialnym. Brzmiały tam też fragmenty tekstów Jacka Kuronia.

W obchodach uczestniczyli: konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski i konsul Krzysztof Jachowicz.

Konstanty Czawaga
Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2019/dni_kuronia_we_lwowie{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X