Dzieci ze Lwowa na wakacjach w Polsce

Dzieci ze Lwowa na wakacjach w Polsce

W drugiej połowie lata dla dzieci i młodzieży z Lwowskiej Rodziny Rodzin zostały zorganizowane kolonie letnie w Zaczerniu. Za pośrednictwem Kuriera Galicyjskiego pragniemy przekazać najserdeczniejsze podziękowania szanownym państwu Barbarze i Kazimierzowi Szeligom oraz czcigodnemu ks. prałatowi Piotrowi Szczupakowi, którzy po raz kolejny zorganizowali dla nas te wspaniałe wakacje.

Program wakacji był niezwykle nasycony, a raczej należało by napisać – jak zawsze nasycony, wypełniony atrakcjami, wycieczkami i wydarzeniami, które dzieciom zapadły w serce. Zapewniono nam wyjazdy na basen do Nowej Wsi, grillowanie, a nade wszystko wycieczki do Kolbuszowej ze zwiedzaniem skansenu, do Sandomierza, trzydniową podróż do Częstochowy z odwiedzeniem sanktuarium na Jasnej Górze i przejazdem do Tarnowskich Gór, gdzie zwiedzano kopalnię srebra i sztolnie, poprzez Oświęcim i Wadowice ze zwiedzaniem Muzeum Jana Pawła II, Inwałdu i Parku Jurajskiego, Parku Miniatur, Dinolandii oraz Kalwarii Zebrzydowskiej i sanktuarium w tej miejscowości. Nie zabrakło również zwiedzania Krakowa. Uczestnicy kolonii poznali Łańcut i zwiedzili zamek, a w Leżajsku – bazylikę oraz muzeum. Byliśmy w Odrzykoniu i Rezerwacie Prządki, a w Leśnej Woli, w stadninie koni sprawdzali swe zdolności jeździeckie i jeździli bryczką. Oczywiście zwiedziliśmy i poznaliśmy Rzeszów.

Zaczernie w tym roku zaprosiło młodzież polskiego pochodzenia z Nowosybirska, Lwowa i Krzemieńca na kolonie, były też dzieci z Zaczernia. W kolonii od 15 do 30 czerwca brały udział dzieci z Domu Dziecka im. św. Mikołaja z Nowosybirska (Rosja) z opiekunem siostrą Barbarą Rybus. Dzieci przyleciały samolotem z Nowosybirska przez Moskwę do Krakowa, skąd autokarem dotarły do naszego Zaczernia. Dzieci ze Lwowa – wytypowane przez liderów polskiego stowarzyszenia Rodzina Rodzin Lwowa Halinę i Włodzimierza Wencaków – przebywały z opiekunem Zofią Wróbel. Natomiast dzieci z Krzemieńca na Ukrainie, reprezentujące dziecięcy zespół muzyczny „Lubystoczek”, gościły z opiekunem i jednocześnie kierownikiem Olgą Gawryluk. Dzieci z Zaczernia wypoczywały pod czujnym okiem siostry Julietty. Łącznie w turnusie kolonijnym brało udział 35 polskich dzieci zza wschodniej granicy i 15 z Zaczernia.

Takie przedsięwzięcie mogło dojść do skutku już po raz dziesiąty dzięki zaangażowaniu wielu osób: Marka Grochulskiego (Gromar Wrocław), ks. prałata Piotra Szczupaka, proboszcza parafii w Zaczerniu, Barbary i Kazimierza Szeligów, działających prężnie w zespole parafialnym Caritas w Zaczerniu, Krzysztofa Szeligi ze Stowarzyszenia AGAPE w Zaczerniu, Joanny i Bartosza Szeligów (Konsulat Generalny RP w Irkucku) oraz pomocy stowarzyszeń polskich działającym na Wschodzie. Przez te wszystkie lata w Zaczerniu gościły dzieci m.in. z Kijowa, Mościsk, Mołdawii (Bielec), Kazachstanu (Ałma-Ata, Taugar, Taraz) oraz osoby dorosłe z Mołdawii, Lwowa, Żydaczowa, Mościsk i Sławuty.

Dzieci do Lwowa wróciły wypoczęte, opalone, pełne niezapomnianych wrażeń, a co najważniejsze – przepełnione wdzięcznością dla tych wszystkich, kto podzielił się z nimi swoim sercem. Stokrotne im „Bóg zapłać”.

W imieniu grupy dzieci Lwowskiej Rodziny Rodzin, Zofia Wróbel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X