Dzień Zwycięstwa w Iwano-Frankowsku

Dzień Zwycięstwa w Iwano-Frankowsku

9 maja na Skwerze Memorialnym przy ul. Bohdana Lepkoho w Iwano-Frankowsku odbyły się oficjalne obchody Dnia Zwycięstwa.

 

Swoich zwolenników w innej części miasta zebrała opozycja („Swoboda”, BJUT i Kongres Ukraińskich Nacjonalistów), a na rynku miasta organizacja „Memoriał” zaprezentowała ruchomą ekspozycję – wystawę, dokumentującą zbrodnie komunistycznego reżimu na Ukrainie – zarówno przed wybuchem II wojny światowej, jak i po jej zakończeniu.

 

Choć 9 maja w Iwano-Frankowsku nie eksponowano czerwonych sztandarów ZSRR, a plac Wiczewyj Majdan zamknięto dla wszelkich masowych zebrań, to podczas ceremonii na Skwerze Memorialnym widać było, że czerwonych flag KPU było znacznie więcej, niż narodowych ukraińskich sztandarów. Nie były to zresztą jedyne flagi partyjne na świątecznym wiecu. W tłumie widoczne były także flagi Partii Regionów Ukrainy oraz Partii Ludowo-Demokratycznej. W części oficjalnej obchodów uczestniczyli również wojskowi, przedstawiciele ukraińskiego MSW i innych służb, prawosławni duchowni oraz przedstawiciele władz obwodowych i miejskich, a także deputowani Rady Najwyższej Ukrainy.

Przy „wiecznym ogniu” liczni mieszkańcy Iwano-Frankowska składali kwiaty i gałązki bzu. Po zakończeniu obchodów na Skwerze Memorialnym i „części nieoficjalnej”, podczas której działacze KPU odśpiewali m.in. „Katiuszę”, do komunistów zbliżyła się grupa młodych nacjonalistów, krzycząc w ich kierunku „Hańba!”. Dwie grupy, oddzielane przez funkcjonariuszy milicji, nie zetknęły się.

Komuniści, ochraniani przez milicjantów, udali się do swojego biura w Iwano-Frankowsku, na ulicy Pawłyka. Przed biurem KPU drogę im zastąpił kordon milicyjny, którego ci nie próbowali forsować, poprzestając na ok. półgodzinnej blokadzie aktywistów KPU i wznoszeniu haseł „Komuniaku na hilljaku” („Na gałąź z komuchem”).

W tym samym czasie na rynku starego miasta eksponowana była m.in. przez stowarzyszenie „Memoriał” wystawa dokumentująca skalę komunistycznych represji wobec Ukraińców. Wystawa, chociaż prezentowała szereg reprodukcji oryginalnych dokumentów i innych świadectw, cieszyła się jednak umiarkowanym zainteresowaniem przechodniów, którzy (być może z racji oflagowania jej sztandarem ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego) brali całe przedsięwzięcie za jeszcze jeden, nie wart uwagi, polityczny „performance”.

Pomimo wzmiankowanych wydarzeń, obchody Dnia Zwycięstwa w Iwano-Frankowsku przebiegły dość spokojnie, a milicja zdołała nie dopuścić do zamieszek. Około południa w obwodowym teatrze muzyczno-dramatycznym im. Iwana Franka odbył się okolicznościowy koncert dla weteranów.

Zbigniew Cierpiński


Obejrzyj galerię:

http://www.kuriergalicyjski.com/index.php/gallery/dzie-zwycistwa-w-iwano-frankowsku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X