Dzień Niepodległości w Chmielnicku

Dzień Niepodległości w Chmielnicku

Miasto Chmielnicki powitało gości z Tarnowa wspaniałą pogodą oraz powiewającymi na wietrze biało-czerwonymi flagami z okazji zbliżającego się Dnia Niepodległości Polski. 8 listopada do stolicy obwodu przyjechali ze swoim koncertem słynni muzycy z Polski: Henryk Błażej oraz Teresa Kaban.

W pełnej widzów chmielnickiej filharmonii, pianistka oraz flecista zaczarowali publiczność artystycznym wykonaniem muzyki polskich kompozytorów XIX i XX w., a także znanymi utworami światowej muzyki klasycznej.

Ponad 400 przedstawicieli polskich środowisk z Ziemi Chmielnickiej na Podolu miało możliwość ocenić symbiozę romantycznych tendencji z klasycznymi tradycjami XVIII i pocz. XIX wieków. Dało się zauważyć, że muzyka tych czasów, przesiąknięta polskimi, a także niemieckimi akcentami, bardzo łatwo wpadała w ucho, wywołując zainteresowanie nie tylko u ludzi sztuki, ale i przedstawicieli innych, bardziej przyziemnych zawodów.

 

Publiczność na sali (Fot. Franciszek Miciński)Muzyka w wykonaniu światowej klasy wykonawców przyciągała uwagę swoją szczerością, doskonałą formą. Kunsztownym gustem wypełnione są utwory Chopina i Mendelsona, budząc liryczny nastrój u licznie zebranej publiczności.

Przyjemną niespodzianką dla gości z Polski stało się powitanie uczniów szkoły nr 20, gdzie uczą się języka polskiego, a także krótkie wystąpienie głównego dyrygenta chmielnickiej filharmonii:

– Mnie, jako absolwentowi lwowskiego konserwatorium, niezmiernie miło jest przebywać i przemawiać przed zebranymi tutaj aktywistami środowiska polskiego, nawet tylko z tego powodu, że jeden z moich ulubionych nauczycieli – Leszek Mazepa w swoim czasie był prezesem polskiej organizacji Lwowa i nie raz służył mi za przykład – jak osiągać sukces, nie zważając na problemy i trudności.

W dobrym humorze wracali do domu wszyscy – Polacy z Polski oraz miejscowi – z Kresów. Kolejny kontakt z polską kulturą jak zawsze będzie sprzyjał zaspokojeniu potrzeb duchowych potomków wielkich Polaków, urodzonych na terenach kresowego Podola.

Teresa KABAN, fortepian – jest koncertującą pianistką, absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. L. Stefańskiego. Studia pianistyczne doskonaliła pod kierunkiem prof. R. Baksta (Konserwatorium w Manchester), W. Mierżanowa i T. Nikołajewej (Konserwatorium w Moskwie), a także prof. F. Raucha (Akademia Muzyczna w Pradze).

Henryk BŁAŻEJ, flet – jest koncertującym flecistą, absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fletu prof. W. Chudziaka. Grę na flecie doskonalił pod kier. J. P. Rampal’a i J. Galway’a. Koncertuje jako solista i kameralista na wszystkich niemal estradach Polski, a także w 40 krajach Europy, Ameryki (Północnej i Południowej) oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie, występując m.in. w tak znanych salach koncertowych jak : Wigmore Hall, St. Martin-in-the-Fields, Barbican Centre, Purcell Room, St. John Smith Square, Bing Theatre (Los Angeles), Carnegie Hall i Lincoln Centre (New York), Salle de Gaveaux (Paris).

Franciszek Miciński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X