Początek konklawe

Początek konklawe

Konklawe, czyli wybór nowego papieża, rozpocznie się we wtorek, 12 marca, około godz. 16:45 – poinformował w sobotę rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi, przedstawiając program uroczystości i procedur związanych z wyborem papieża. Dym nad Kaplicą Sykstyńską pojawi się dwa razy dziennie.

O godz. 16:30, we wtorek rozpocznie się procesja 115 kardynałów elektorów, którzy przejdą z Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego do Kaplicy Sykstyńskiej.

Po przybyciu do miejsca wyboru papieża purpuraci złożą przysięgę. Po tym obrzędzie Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych wyda polecenie extra omnes, po którym wszyscy, którzy nie biorą udziału w konklawe, opuszczą Kaplicę Sykstyńską. Jej drzwi zostaną zamknięte.

Wcześniej, o godz. 10 w Bazylice św. Piotra kardynałowie zgromadzą się na mszy pro eligendo Papa, czyli w intencji wyboru papieża. Przewodniczyć jej będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano.

Od wtorkowego poranka kardynałowie elektorzy mieszkać będą w Domu Świętej Marty.

Ksiądz Lombardi wyjaśnił, że czarnego dymu, obwieszczającego brak wyboru papieża, bądź wreszcie białego, oznaczającego jego elekcję, należy spodziewać się po południowej inauguracji konklawe we wtorek i tylko jednym wtedy głosowaniu około godziny 19.

W następnych dniach odbywać się będą po dwa głosowania zarówno rano, jak i po południu. Gdyby wyboru dokonano już w pierwszym, to biały dym pojawi się rano między godz. 10:30 a 11 albo po południu między 17:30–18. Dym po drugim z głosowań widać będzie albo około południa albo ok. godz. 19.

Fot. fakty.interia.pl

Watykański rzecznik przypomniał, że w ciągu ostatniego stulecia kolejne konklawe były zazwyczaj krótkie i trwały od dwóch do czterech dni.

Przedstawił następnie szczegółowy harmonogram godzinowy w dniach konklawe. W pierwszym dniu kardynałowie opuszczą Kaplicę Sykstyńską około 19.30. Pół godziny później zasiądą do kolacji w Domu Świętej Marty.

Począwszy od środy 13 marca elektorzy będą jeść śniadanie w godzinach 6:30–7:30. Po nim o godz. 8:15 będą się zbierać na mszy w Kaplicy Paulińskiej. Od godz. 9:30 do 12:30 przebywać będą w Kaplicy Sykstyńskiej. Po obiedzie i odpoczynku wrócą do niej o godz. 16. Popołudniowa sesja kończyć się będzie modlitwą przed godz. 19:30.

W konklawe będzie uczestniczyć czterech kardynałów – elektorów z Polski. Z Ukrainy nie będzie nikogo. Obydwaj kardynałowie z Ukrainy: Marian Jaworski i Lubomyr Huzar przekroczyli wiek 80 lat, co automatycznie eliminuje ich z uczestnictwa w konklawe.

Na konferencji prasowej, gdy dziennikarze pytali rzecznika Watykanu, czy dym będzie miał wyraźny kolor i czy nie powtórzą się kłopoty z ustaleniem jego barwy, tak jak było przed ośmioma laty, ksiądz Lombardi zauważył żartobliwie: „Ale także na tym polega piękno tego wydarzenia, stan niepewności stanowi część takich chwil”. Dodał jednak, że dym biały „będzie na pewno biały”.

na podstawie korespondencji PAP
z Watykanu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X