Dyktando w Stryju fot. z archiwum TKPZL oddział w Stryju

Dyktando w Stryju

Bardzo dobrze, że na Ukrainie odbywa się Ogólnoukraińskie Dyktando Języka Polskiego. To wielkie wydarzenie zarówno dla Polaków mieszkających na Ukrainie, jak i dla tych, którzy studiują i interesują się polską kulturą i językiem. Szczególnie cieszy fakt, że co roku więcej młodzieży bierze udział w Dyktandzie. Daje to możliwość pogłębienia znajomości języka polskiego, doskonalenia go i możliwość dotknięcia naszej literatury, historii i kultury.

fot. z archiwum TKPZL oddział w Stryju

Dzięki organizatorom atmosfera wydarzenia jest zawsze świąteczna i uroczysta. To bardzo dobrze, że młodzi ludzie i starsze pokolenie mają możliwość udziału w tego typu wydarzeniach i mogą w nim uczestniczyć wraz ze swoimi dziećmi.

W roku bieżącym była to już VIII edycja Ogólnoukraińskiego Dyktanda Języka Polskiego „Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy po polsku”. Tekst był bardzo ciekawy i poświęcony 100. rocznicy urodzin polskiego pisarza Stanisława Lema.

Dyktando w Stryju organizowane po raz drugi przez grono pedagogiczne Szkoły Polskiej Mniejszości Narodowej na czele z Lesią Buherą – dyrektorką szkoły. A głównym organizatorem jest Fundacja Wolność i Demokracja.

Wielka to radość i powód do dumy dla rodziców, gdy ich dzieci zostają zwycięzcami. Tak więc moja córka Marta Prynda uzyskała tytuł „I Wicemistrz Języka Polskiego na Ukrainie” w kategorii „Dzieci i młodzież”. Kieruję podziękowania dla nauczycieli mojej córki – Julii Mul i Edwarda Oleksiaka ze Szkoły Polskiej Mniejszości Narodowej.

fot. z archiwum TKPZL oddział w Stryju

Jako ojciec, również zgłosiłem się do udziału w Dyktandzie. Wielką niespodzianką dla mnie było to, że otrzymałem tytuł „II Wicemistrz Języka Polskiego na Ukrainie” w kategorii „Dorośli”. Emocje jeszcze długo będą wirować.

fot. z archiwum TKPZL oddział w Stryju

A jeszcze większą nagrodą dla wszystkich uczestników były gratulacje, dyplomy i nagrody otrzymane z rąk Elizy Dzwonkiewicz, konsul generalnej RP we Lwowie. Dla wszystkich uczestników, dla dzieci, młodzieży i dla osób starszych była to niezapomniana chwila i wielki zaszczyt.

W imieniu wszystkich uczestników dziękujemy za możliwość udziału w tak wspaniałym wydarzeniu.

Projekt wspierany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.

Projekt „Biało-czerwone ABC. Wsparcie inicjatyw edukacyjnych uzupełniających edukację polskojęzyczną na Ukrainie.”

Jerzy Prynda

członek TKPZL oddział w Stryju

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X