Dwunasta edycja „Polonijnych Spotkań z Historią Najnowszą” – moja Niepodległa Fot. Jan Dubiel

Dwunasta edycja „Polonijnych Spotkań z Historią Najnowszą” – moja Niepodległa

W dniach 4–12 lipca w podwarszawskim Konstancinie odbyła się już dwunasta edycja „Polonijnych Spotkań z Historią Najnowszą”, organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie. Tradycyjnie takie spotkania są organizowane dla nauczycieli języka polskiego i historii poza granicami Polski.

Przybyłą przeszło czterdziestoosobową grupę z różnych krajów 4 lipca powitał wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma oraz zastępca dyrektora Biura Edukacji Narodowej dr Waldemar Brenda. Koordynatorem oraz opiekunem grupy była Olga Tumińska.

W pięknym staropolskim podwarszawskim dworku uczestnicy z Ukrainy, Rosji, Białorusi, Kazachstanu, Czech, Estonii, Belgii, Francji, Włoch, Austrii, Australii, Stanów Zjednoczonych i Kanady w trakcie zajęć teoretycznych, jak i praktycznych, mieli doskonałą okazję poznać okoliczności i znaczenie odrodzenia Państwa Polskiego w 1918 roku z racji obchodów w tym roku 100-lecia odzyskania niepodległości po okresie zaborów.

Pochylając się nad rozważaniami nad biegiem życia ojców Niepodległości – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego, można było dojść do wniosku, że mimo nieraz różnorodności ich poglądów, wszyscy jednogłośnie zabiegali o dobro i bezpieczeństwo własnego kraju. Choć w 1914 roku na terenie Europy żadne mocarstwo nie chciało odrodzenia Polski, to jednak powstała dzięki determinacji i wytrwałości Polaków.

Ważnym elementem w trakcie spotkania były wycieczki po Warszawie do miejsc związanych z odzyskaniem niepodległości w 1918 roku. Uczestnicy zwiedzili m.in. Belweder, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Katyńskie oraz Powązki Wojskowe.

Oprócz zdobytej wiedzy, każdy z uczestników otrzymał znajomość praktycznego zastosowania jej na zajęciach szkolnych poza granicami kraju. Temat niepodległości zaproponowano przedstawić w ośrodkach działalności nauczycieli polonijnych w formie organizowania wystaw plenerowych, choreografii, gier i zabaw z uczniami oraz nauczania poprzez wyświetlanie filmów związanych z tematem niepodległości.

Na zakończenie spotkań wszyscy uczestnicy wyrazili wdzięczność organizatorom za zaproszenie i za stworzenie tak niezapomnianych chwil i profesjonalizm w doborze wykładów i warsztatów oraz zapewnili, że otrzymana wiedza oraz odebrane materiały dydaktyczne znajdą zastosowanie w praktyce, a także każdy będzie oczekiwał na zaproszenie na kolejne spotkanie w przyszłym roku.

Marian Skowyra
Tekst ukazał się w nr 13 (305) 17-30 lipca 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X