Dożynki 2012 w Trzcieńcu

Dożynki 2012 w Trzcieńcu

Już po raz kolejny mieszkańcy Trzcieńca (wsi koło Mościsk) mieli okazję hucznie świętować dożynki parafialne, które odbyły się 26 sierpnia.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele parafialnym pw. św. Józefa. Parafianie złożyli w ofierze piękne dożynkowe, a także chleb oraz różnorodne plony ziemi.

Po Mszy św. odbywały się przygotowania do części artystycznej. Uroczystość rozpoczęła się od przemówień, które mieli okazję wygłosić m.in.: przedstawiciel władzy wiejskiej pani M. Dyk. Do uczestników uroczystości zwrócił się również ks. proboszcz A. Draws oraz prezes TKPZL pani B. Jaśkiewicz.

Po przywitaniu obecnych, młodzież wraz z dziećmi rozpoczęła uroczystość polskim tradycyjnym tańcem – polonezem. Młodzież poprzez inscenizację  przypomniała jak wyglądały kiedyś dożynki i praca w polu. „Krakowianki” zaśpiewały polskie piosenki i zadeklamowały wiersze o polskich polach, łąkach, zbożach. Nie zabrakło także dobrego humoru, który zagwarantował miejscowy kabaret „Replay”. Jak przystało na dożynki, nie brakowało przyśpiewek ludowych przygotowanych specjalnie na tę okazję. Przede wszystkim podkreślały one trud pracy rolników: „Bo ciężka ta praca rolników jest, czy słońce, pogoda czy deszcz”. Gwarancją dobrej zabawy było losowanie nagród.

Po części artystycznej zorganizowano poczęstunek. Smaczne i różnorodne potrawy przygotowały gospodynie z naszej wioski. Finałem imprezy była zabawa taneczna.

Dominika Pasternicka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X