Dożynki 2012 w Krysowicach

Dożynki 2012 w Krysowicach

9 września w parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Krysowicach odbyły się archidiecezjalne „Dożynki 2012”. – Pamiętajmy! Ile Ziemi – tyle Ojczyzny – wygłosił podczas kazania bp. Leon Dubrawski.

Na zmontowanej scenie przed maryjnym sanktuarium o godz. 14:00 rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przewodniczyli delegat Ojca Św. Benedykta XVI ks. kard. Józef Tomko, ks. ordynariusz biskup diecezji Kamieńsko-Podolskiej Leon Dubrawski oraz metropolita lwowski ks. abp Mieczysław Mokrzycki. Mieszkańcy Krysowic przywitali wielce szanownych kapłanów chlebem, solą i owocami pracy rąk ludzkich.

Msza św. była sprawowana  była w intencji wszystkich rolników pracujących na ziemi. Pielgrzymi z pobliskich i dalszych wsi i miasteczek przybyli licznymi grupami z pięknie udekorowanymi wieńcami, ażeby podziękować Panu Bogu za obficie zebrane plony.

– Chcemy dziękować Panu Bogu za wszelkie dary i błogosławieństwo jakim nas obdarza w codziennym życiu, a szczególnie za dar chleba powszedniego – powiedział na rozpoczęcie ks. abp Mieczysław Mokrzycki, który podziękował wszystkim zebranym za przybycie i zaprosił do wspólnej modlitwy.

Słowo Boże wygłosił bp. Leon Dubrawski, który zaakcentował na ważnej misji jaką jest praca rolnika.
– Pamiętajmy! Ile Ziemi – tyle Ojczyzny – wygłosił podczas kazania bp. Leon Dubrawski. – Miłość do gruntu, trwania na nim, to miłość do Ojczyzny. Dlatego nie zrywajmy tak łatwo z naszą Ziemią. Trwajmy na ojczystym zagonie i szanujmy wielką godność rolnika, jego ciężką pracę na roli.

Po Mszy Św. bp. Leon udzielił błogosławieństwa młodym rodzicom i ich dzieciom.
– Ja proszę Boga żeby was pobłogosławił, żeby pomnażał i ożywiał waszą wiarę, bo wy jesteście świadkami tej wiary. Niech was ochrania Pani z Fatimy. Z Panem Bogiem.– powiedział na zakończenie ks. kardynał Józef Tomko, który przewodniczył procesji Eucharystycznej.

 

Dożynkowe atrakcje dla dzieci (Fot. Eugeniusz Sało)Część rozrywkową otworzył zespół kółka gospodyń wiejskich „Krysowianie” piosenką „Boże z twoich rąk żyjemy, choć naszymi pracujemy…”. Kolejno swoje programy muzyczno-artystyczne zaprezentowały zespoły z Łanowic, Strzałkowic, Czyszek i Czcieńca. Wszystko to wsie, w których Polacy stanowią znaczną część mieszkańców.

Wszystkich mieszkańców i przybyłych gości przywitała prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Danuta Strogan, która podziękowała za przybycie i życzyła miłej atmosfery i dobrej zabawy.

– Jak wiele jest w sercu radości, kiedy patrzymy na was tak licznie zebranych i uczestniczących w dożynkach. Te wszystkie zespoły przyjechały się cieszyć, świętować i dziękować – powiedziała prezes FOPnU Emilia Chmielowa i przy okazji zaprosiła do uczestnictwa w obchodach rocznicy 20-lecia działalności FOPnU w Kamieńcu Podolskim, we Lwowie i w Kijowie.

– Jeden z moich pierwszych wyjazdów był właśnie tu, do Krysowic. Z przyjemnością dzisiaj przyjechałem jeszcze raz, ażeby wspólnie się modlić i bawić – przemówił konsul Marian Orlikowski.

W czasie występów wszyscy mieszkańcy i goście mogli spróbować pysznych kiełbasek i bigosu. Nie zabrakło też licytacji gąski i królika. A wszystkie zebrane pieniądze zostały przekazane na budowę plebanii przy sanktuarium w Krysowicach.

Eugeniusz Sało

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X