Do źródeł Stryja i Oporu

W ramach kontynuacji projektu odradzania przedwojennych tradycji turystycznych, ok. 30-osobowa grupa młodzieży ze Lwowa udała się na górę Jawornik Wielki leżącą w głównym grzbiecie Karpat Wschodnich. Grupa rozpoczęła wyprawę od stacji kolejowej Beskid, która przed II wojną światową była ostatnią stacją kolejową po polskiej stronie granicy.

– Granicą Karpacką prowadził główny szlak turystyczny im. marszałka Józefa Piłsudskiego, który powstał w tej formie w 1935 roku. Na naszym terenie prowadzi on od przełęczy Użockiej, a kończy się na Stochu, w miejscu, gdzie stykały się do 1939 roku granice Polski, Czechosłowacji, potem Węgier i Rumunii – powiedział Rafał Kocot, konsul RP we Lwowie.

Podczas wędrówki odkrywały się krajobrazy na dolinę Oporu i Pasmo Borżawy. – Choć było mokro, deszczowo i trochę ponuro, to nie przeszkodziło, żeby była bardzo dobra atmosfera. Oglądaliśmy ładne widoki. Zrobiłam dużo fajnych zdjęć – podzieliła się wrażeniami Julia Dubno, uczennica szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie.

Był to czas przeznaczony nie tylko na rozrywkę, ale na integracje środowisk polskich działających we Lwowie. W wyprawie uczestniczyli przedstawiciele Chóru Echo, Polskiego Teatru Ludowego, harcerzy i członkowie Pogoni Lwów.

– Idąc w góry, z jednej strony człowiek odpoczywa od codzienności, a z drugiej – dzieli się relacjami z innymi – zaznaczył Marek Horbań, prezes LKS Pogoni Lwów. – Młodzież teraz nie często ze sobą komunikuje. Więc takie wyjazdy są bardzo potrzebne, szczególnie w czasie izolacji – dodał prezes Pogoni.

Szczególnym elementem wyjazdu była polowa msza św., której przewodniczył o. Paweł Odój, proboszcz parafii św. Antoniego we Lwowie. – Jest to wspaniała przygoda, zmaganie z samym sobą, ze swoimi słabościami, hartuje ducha. W górach jest bliżej Boga – powiedział franciszkanin. – Również cieszę się, że osoby, które biorą udział w Eucharystii, szczególnie młodzi ludzie, zaangażowani są w liturgię: czytają Słowo Boże, śpiewają Psalmy. Razem tworzymy prawdziwą wspólnotę Kościoła w górach – podsumował o. Paweł.

Projekt „Przedwojenne tradycje turystyczne ścieżkami dawnego Głównego Szlaku Karpackiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego” jest realizowany już od czterech lat. Wcześniej młodzież m.in. wędrowała z doliny Mizuńki na gorgańskie wzniesienie Szczawnej, zdobyła najwyższe szczyty Bieszczad Wschodnich, Gorganów oraz spływała na kajakach i pontonach po Stryju i Dniestrze.

– W każdym roku udaje się nam zorganizować kilka wypraw w niezwykle ciekawe miejsca, które są pretekstem do opowieści o historii drugiej RP, turystyki na tych terenach, pionierów, którzy znakowali tutaj szlaki i schroniska, których dzisiaj już nie ma, opowiadając w ten sposób historię tych ziem – podsumował Rafał Kocot.

Wyjazdy młodzieżowe są organizowany przez Lwowski Klub Sportowy POGOŃ we współpracy z Konsulatem Generalnym RP we Lwowie oraz Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie).

Karina Wysoczańska

Fot. Karina Wysoczańska

{gallery}gallery/2020/przedwojenne_tradycje_turystyczne_jawornik{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X