Do Stanisławowa zawitał 6 Przegląd Najnowszych Filmów Polskich

Symbolicznie w dniu 11 listopada filmem „Powidoki” w reżyserii Andrzeja Wajdy rozpoczął się 6 Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie). Licznie zebrana publiczność stanisławowska sprawiła, że w sali kina „Lumiere” dostawiano krzesła.

„Przegląd Najnowszych Filmów Polskich jest z dużą radością odbierany jak we Lwowie tak i w Stanisławowie. Ale rzeczywiście, Stanisławów chyba bardziej wyczekuje tego święta polskiego kina. To jest mniejsze miasto, jest mniej różnego rodzaju wydarzeń tego typu i na pewno jest większe zainteresowanie publiczności, ale także miejscowych mediów” – zaznaczyła autorka projektu Barbara Pacan z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

{youtube}0k3YZZ3YmXA{/youtube}

– Przegląd staje się nie tylko stałym wydarzeniem filmowym, ale jest również, i to nas bardzo cieszy, wydarzeniem oczekiwanym. My w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego od początku października otrzymujemy zapytania od przyszłych widzów o tym jakie będą filmy i wydarzenia towarzyszące – powiedziała Maria Osidacz, dyrektor Centrum.

Goście przybyli na uroczystość otwarcia mieli okazję porozmawiać, wypić lampkę szampana i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w retro-atelier. „Jest to wydarzenie, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Ludzie czekają na nowe polskie filmy, na czerwony dywanik, na zrobienie sobie zdjęć w kąciku filmowym. Chcą przyjść i odczuć to takie prawdziwe święto polskiej kinematografii w Stanisławowie” – zaznaczył Andrzej Leusz, koordynator projektów CKPiDE.

Fot. Leon Tyszczenko
{gallery}gallery/2017/6_pnfp_otwarcie_stanislawow{/gallery}

W otwarciu wzięli udział przedstawiciele władz Iwano-Frankiwska oraz licznie zgromadzona społeczność polskiego środowiska Stanisławowian. Z ramienia organizatorów partnerów imprezy, przyjaciół i gości powitał konsul Rafał Kocot z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

– Polskie kino z roku na rok prezentuje nową jakość. Wiele polskich filmów zdobywa prestiżowe nagrody na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych. Filmy te prawie od razu, a czasem nawet równolegle z wejściem na ekrany w Polsce, są pokazywane zagranicą – powiedział współkoordynator wydarzenia.

„Przegląd polskich filmów stał się jednym z największych festiwali w Iwano-Frankiwsku. Poprzez polskie kino możemy poznać kulturę i tradycje. Nasze miasto ma 12 miast partnerskich. Ta nasza współpraca pomaga Iwano-Frankiwsku rozwijać się w kierunku ekonomicznym i kulturalnym, mając takiego dobrego sąsiada jakim jest Polska” – zaznaczył zastępca mera Iwano-Frankiwska Bohdan Biłyk.

– Po raz szósty w Iwano-Frankiwsku jest takie piękne święto polskiego kina. Życzę wszystkim, aby obejrzane w czasie festiwalu filmy pomogły nam stawać się dobrymi, lepszymi i tworzyć piękny i harmonijny świat – powiedział Wołodymyr Fedorak, kierownik departamentu kultury, narodowości i religii administracji państwowej obwodu iwano-frankiwskiego.

Filmem otwierającym 6 Przegląd był ostatni film Andrzeja Wajdy – „Powidoki”. Jest to opowieść o Władysławie Strzemińskim, polskim malarzu, w rolę którego wcielił się Bogusław Linda. Swoim filmem Andrzej Wajda przekazuje uniwersalną prawdę, że polityka nigdy nie powinna mieć wpływu na kulturę, bo może skończyć się to źle.

„Cieszę się, że ten film Andrzeja Wajdy mogłam obejrzeć w Dniu Święta Niepodległości Polski. Ten film jest pełen metafor, domówień, wewnętrznej walki o wolność” – powiedziała po filmie Marzena Ciechomska, nauczycielka języka polskiego.

Podziękowania w postaci klapsów filmowych otrzymali partnerzy, przyjaciele i wolontariusze Przeglądu. „Jestem wolontariuszką przy Przeglądzie już trzeci rok. Dla mnie jest to ogromny zaszczyt i wyróżnienie, że mogę być częścią takiego wielkiego projektu organizowanego przez Konsulat Generalny RP we Lwowie” – zaznaczyła Salomea Pletenicka, wolontariuszka CKPiDE.

Złotą szpulę (tzw. babinę) Przeglądu otrzymała autorka projektu Barbara Pacan. „Największą nagrodą dla mnie jest to, gdy wchodzę na salę kinową i wszystkie miejsca są zajęte. To jest największa nagroda dla wszystkich organizatorów i tych którzy przyczynili się do powstania i realizacji tego projektu jakim jest Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” – zaznaczyła.

6 Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” odbędzie się w dniach 11-19 listopada. Oprócz filmów przygotowano szereg wydarzeń towarzyszących m. in. koncert muzyki jazzowej, monospektakl „10 sekretów Marilyn Monroe” w wykonaniu Soni Bohosiewicz, lekcja historii w kinie, noc w kinie, laboratorium chemiczne oraz szkolenia dla pedagogów.

Organizatorem projektu jest Konsulat Generalny RP we Lwowie. Współorganizatorem Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejksiego w Iwano-Frankiwsku. Program Przeglądu można znaleźć na stronie www.filmlwow.eu

Eugeniusz Sało

Obejrzyj zdjęcia: Ruszył 6 PNFP w Iwano-Frankiwsku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X