Obchody we Lwowie Dnia Niepodległości Polski

Obchody 99. rocznicy Niepodległości Polski 11 listopada we Lwowie rozpoczęto od składania kwiatów pod pomnikiem Adama Mickiewicza.

Polacy ze Lwowa i przedstawiciele organizacji polskich z obwodu lwowskiego, reprezentanci Konsulatu Generalnego RP we Lwowie oraz liczne grupy pielgrzymów z Polski tradycyjnie już zgromadzili się w tym dniu na wspólną modlitwę w Bazylice Metropolitalnej. Obecnych w świątyni przywitał proboszcz katedry ks. prałat Jan Nikiel. Wymienił m.in. delegacje regionu lubelskiego, z Głubczyc oraz Wspólnoty Polskiej z Katowic i młodzież z Bytomia, uczestników projektu „Droga polska do wolności”.

W imieniu arcybiskupa metropolity lwowskiego, Mieczysława Mokrzyckiego, który w tym dniu uczestniczył w uroczystościach na Zakarpaciu, mszy św. z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przewodniczył ks. prałat Piotr Brzeski, rektor lwowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W swoim kazaniu powiedział, że patron dzisiejszego dnia, święty Marcin z Tours, uosabiający cnoty żołnierskie, obywatelskie i religijne, wskazuje także na to, co istotne w przesłaniu dzisiejszego święta narodowego. – Przyszliśmy bowiem do świątyni, aby podziękować Bogu za dar niepodległości, która została wywalczona, wypracowana, wycierpiana i wymodlona – mówił. – Ileż to modlitw odmawiano w domach i kościołach, ileż pieśni zanoszono do Boga na czele z tą najbardziej znaną „Bożę, coś Polskę” – „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie”. Nie wolno nam zapominać o wkładzie modlitewnym naszych zakonów, szczególnie kontemplacyjnych – podkreślił kaznodzieja.

– Jesteśmy narodem, który umiał walczyć o wolność, i to nie tylko o naszą, ale także innych narodów – zaznaczył ks. Brzeski. Jednocześnie zauważył, że nie zawsze potrafimy żyć jako ludzie wolni, jako wolny naród. Wskazał na zagrożenia przez nowe zniewolenia. Kaznodzieja wskazał na przykład św. Jana Pawła II, który nauczał, że patriotyzm dzisiaj to sprzeciwianie się temu wszystkiemu, co poniża godność człowieka. – Za przykładem św. Jana Pawła II wołajmy, aby Duch św. napełniał nas mądrością i wciąż odnawiał oblicze naszej Ojczyzny. Byśmy nie musieli już nigdy śpiewać: „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie”, lecz śpiewali z wdzięcznością „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie” – powiedział rektor lwowskiego Wyższego Seminarium Duchownego.

Po zakończeniu mszy św. uczestnicy uroczystości udali się na Cmentarz Łyczakowski, by uczcić pochowanych tam wybitnych Polaków, którzy walczyli o niepodległość Polski. Na sali konferencyjnej Akademii Bankowej zgromadzili się na obchody uczniowie szkoły sobotnio-niedzielnej Związku Polaków „Orzeł Biały”, a w Państwowym Pałacu Wychowania Estetycznego przy pl. Petruszewycza odbyła się uroczysta akademia z okazji 99. rocznicy Niepodległości Polski, zorganizowana przez Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej.

Konstanty Czawaga
Tekst ukazał się w nr 21 (289) 17-29 listopada 2017

Fot. Aleksander Kuśnierz, Konstanty Czawaga, KG RP
{gallery}gallery/2017/akademia11listopada{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X