Dni Lwowa w Radzyniu Podlaskim

Dni Lwowa w Radzyniu Podlaskim

W połowie listopada w Radzyniu Podlaskim po raz pierwszy odbyły się Dni Lwowa zorganizowane przez burmistrza miasta, Fundację Dziedzictwo Kresowe oraz miejscowe Gimnazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich.

Wydarzenie swoim patronatem honorowym objął metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.

W ramach obchodów odbyło się wiele imprez, wydarzeń towarzyszących i wystaw. Dyrektor gimnazjum Bożena Płatek zorganizowała ekspozycję Lotnicy Biało-Czerwonej i Gwiaździstego Sztandaru, która pochodzi z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Podczas pokazu byli obecni gen. bryg. pilot Ryszard Hać, dyrektor MSP oraz płk dr Roman Kozłowski. Wystawie towarzyszyła również lekcja dla uczniów o początkach polskiego lotnictwa, które wiąże się z lwowskim lotniskiem Lewandówka Zademonstrowano także wystawę prac plastycznych laureatów XXIII konkursu Maria Konopnicka dzieciom i młodzieży, która przybyła ze Lwowa za pośrednictwem Fundacji Dziedzictwo Kresowe. Wśród gości Dni Lwowa znaleźli się m.in. wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, pierwszy polski konsul we Lwowie Włodzimierz Woskowski, komendant powiatowy policji. Zbigniew Krzos, przewodniczący Rady Miasta Adam Adamski. Ze Lwowa przyjechała nauczycielka historii Liliana Ławryk wraz ze swoją uczennicą, Włastą Gregoraszczuk ze szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny. Uroczyste obchody uświetnili członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Na Posterunku”, którzy wystąpili w mundurach Polskiej Policji Państwowej z 1936 roku.

Dni Lwowa w Radzyniu Podlaskim rozpoczęły się Mszą świętą w intencji Obrońców Lwowa w kościele. Trójcy Świętej. Następnie w Radzyńskim Ośrodku Kultury został rozstrzygnięty konkurs recytatorski. W listopadzie gimnazjum im. Orląt Lwowskich wraz z Fundacją Dziedzictwo Kresowe ogłosiły konkurs „Kresowi piewcy Ojczyzny”, skierowany do młodzieży radzyńskich szkół. W ramach konkursu uczniowie recytowali poezję poetów polskich związanych ze Lwowem: Marii Konopnickiej, Władysława Bełzy, Kornela Makuszyńskiego, Zbigniewa Herberta oraz Mariana Hemara. Zwycięzcom wręczono nagrody ufundowane przez Fundację Dziedzictwo, m.in. książki autorstwa abp Mieczysława Mokrzyckiego pt. „Najbardziej lubił wtorki”, Są to wspomnienia, w których metropolita – ówczesny osobisty sekretarz papieża – opisuje, jak wyglądał zwykły dzień św. Jana Pawła II w Watykanie.

Wykład o Orlętach Lwowskich oraz polskim dziedzictwie kulturowym, które pozostało na Kresach wygłosił prof. Stanisław Nicieja. Drugą część finałowych uroczystości wypełnił koncert kapeli Lwowska Fala ze Lwowa, prezentując przedwojenne piosenki lwowskie.

Prezes Fundacji Dziedzictwo Kresowe Jan Sabadasz, wyraził radość z uczestnictwa Radzynia Podlaskiego w obchodach Dni Lwowa, które mogły odbyć się dzięki życzliwości burmistrza Jerzego Rębka oraz władz samorządowych. Dodał także, że „pamięć i opieka nad wielkim kulturowym dziedzictwie polskim, które pozostało na Kresach, jest naszym wspólnym obowiązkiem i bardzo ważne jest to, że do tego procesu aktywnie włącza się młode pokolenie mieszkańców Radzynia Podlaskiego”. Dzięki tego typu inicjatywom Fundacja Dziedzictwo Kresowe może skutecznie realizować ten cel. Była to również okazja, by podziękować mieszkańcom Radzynia Podlaskiego za aktywne włączenie się do akcji „Serce dla Kresów”, zainicjowanej przez Fundację na początku listopada, o czym pisaliśmy na łamach Kuriera w poprzednim numerze.

Organizatorzy zapowiedzieli, że tegoroczne obchody są jedynie zalążkiem kolejnych inicjatyw związanych ze Lwowem i Kresami, które planują zorganizować wspólnie w Radzyniu Podlaskim.

Anna Gordijewska
Tekst ukazał się w nr 22 (266) 29 listopada – 15 grudnia 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X