Dni Lwowa w Warszawie

Dni Lwowa w Warszawie

„Dostojni goście, rodacy, lwowianie, mieszkańcy Warszawy i goście stolicy. Rozpoczynamy uroczyste obchody Dni Lwowa. Zebraliśmy się dziś przy Grobie Nieznanego Żołnierza aby w tym ważnym dla każdego Polaka miejscu złożyć hołd bohaterskim Obrońcom Lwowa, którzy w 1918 roku oddali życie za Ojczyznę” – tymi słowami rozpoczęły się XXIV obchody Dni Lwowa w Warszawie organizowane przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich – oddział stołeczny i Fundację Dziedzictwo Kresowe.

W samo południe, w niedzielę, 20 listopada na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza zabrzmiał uroczyście Hymn Rzeczypospolitej Polskiej, został odczytany Apel Poległych w Obronie Lwowa za Polskę 1918 roku, odbyła się uroczysta Zmiana Warty, Salwa Honorowa i złożenie wieńców.

Wśród przybyłych na uroczystość gości byli podsekretarz stanu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Zdzikot, ambasador Republiki Armenii Edgar Ghazarian, państwo Aleksandra i Bogdan Biniszewscy – Muzeum Lwowa i Kresów, a także liczne delegacje i przedstawiciele fundacji i stowarzyszeń. Nie zabrakło także młodzieży: uczniów gimnazjum nr 27 im. Orląt Lwowskich i liceum ogólnokształcącego nr 99 im. Zbigniewa Herberta.

Gości przywitał prezes Towarzystwa Marek Makuch, który w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie uroczystości, nawiązując do tradycji obchodów Dni Lwowa. W imieniu Fundacji „Armenian Foundation” wystąpił profesor Krzysztof Jabłonka, przedstawiając zebranym przy Grobie Nieznanego Żołnierza postać Jadwigi Zarugiewiczowej, lwowskiej Ormianki, matki bohatera spod Zadwórza, która wskazała na jedną z trzech bezimiennych trumien, tym samym stając się przybraną matką wszystkich żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny.

– Lwów zawsze oddawał Polsce wszystko co najcenniejsze, wszystko co najpiękniejsze, wszystko co najwspanialsze – to tylko jedno, ale jakże wymowne i znaczące zdanie z przemówienia Aleksandry Biniszewskiej – dyrektor Muzeum Lwowa i Kresów.

Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza przez delegacje i gości przybyłych na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wśród złożonych wieńców nie zabrakło wieńca od lwowian.

W tym samym dniu tradycyjnie w Bazylice Świętego Krzyża została odprawiona msza święta za Orlęta Lwowskie.

21 listopada, w drugim dniu obchodów Dni Lwowa, w teatrze Capitol zebrali się licznie lwowianie i miłośnicy Lwowa, a także przedstawiciele organizacji rządowych.

Profesor Stanisław Nicieja, jak zawsze, ujął wszystkich swoimi opowieściami o Lwowie i Kresach. Przeniósł słuchaczy w świat Wołynia Inteligentnego „Kresowej Atlantydy” – ósmego już tomu niekończącej się historii Kresów.

A na zakończenie obchodów Dni Lwowa bawili widzów piosenkami, skeczami i anegdotkami lwowskimi aktorzy Towarzystwa Teatralnego Pod Górkę: Monika Świtaj-Milczarek, Stanisław Górka, Wojciech Machnicki przy akompaniamencie Jerzego Derfla. Widzowie niechętnie rozstawali się z aktorami. Były brawa, bisy i wspólne śpiewanie „hymnu” Lwowa – znanej piosenki „Tylko we Lwowie”.

Zakończyliśmy XXIV obchody Dni Lwowa i już nie możemy się doczekać przyszłego roku, aby znów spotkać się w zacnym gronie lwowian i miłośników Lwowa.

Stanisława Stańczyk-Wojciechowicz
Tekst ukazał się w nr 22 (266) 29 listopada – 15 grudnia 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X