Deszczowe lato 1933 Inspektor B. Jurkiewicz (x) z Komisją Kontroli Skarbowej przy skonfiskowanej nielegalnej gorzelni w Brodach (NAC)

Deszczowe lato 1933

Zajrzyjmy na łamy Słowa Polskiego z początków sierpnia 1933 roku. Wiele analogii z dniem dzisiejszym możemy tam się doszukać.

Tegoroczne lato jest deszczowe, a opady są nadzwyczaj intensywne. Okazuje się, że już tak było…

Po ulewnych deszczach rzeki wzbierają ponownie
Z powodu ulewnych deszczów w dniu wczorajszym rzeki Stryj, Świca i Dniestr wezbrały ponownie w powiecie Żydaczowskim, oraz Bystrzyca Nadwórniańska w powiecie stanisławowskim.

Na Świcy w Żurawnie woda podniosła się o 2.70 ponad stan normalny. Droga wojewódzka i most na Świcy w Żurawinie uszkodzone. Komunikacja przerwana. Wszystkie mostki na drodze Żurawno – Smoczów – Młyniska uszkodzone. Most na Lutynce w Międzyrzeczu został podmulony. Komunikaсja kołowa między Żurawnem i Lachowcami – przerwana.

W gminie Dubrawka Świca okrążyła 117 gospodarstw. Stan wody na Stryju wynosi 3.40 ponad normalny. W górnym biegu woda opada, w dolnym podnosi się.

We wsiach Międzyrzeczu, Hnizdyczowie i Bukowcach woda wtargnęła do domów.

Stan wody na Dniestrze w Żurawnie wynosi 3.62 ponad normalny. Dniestr wystąpił z brzegów i zalał okoliczne pola i łąki. Komunikacja kołowa między Żydaczowem – Iwanowcami – Bereżnią – Zabłotowem przerwana. Folwarki w Młyniskach i w Żurawnie zostały zalane woda.

Ewakuacja przedmieścia Halicza
W powiecie stanisławowskim woda w Dniestrze podnosi się w dalszym ciągu. W Kołodziejowie stan wody na Dniestrze wynosi 3 mtr. ponad normalny. Występujące z brzegów rzeki zagrażają wsiom Tarłowców, Sopotów i Ostrów. Komunikacja piesza między Haliczem miastem a dworcem kolejowym przerwana. Przedmieście Halicza zalane jest wodą. Wskutek zalania domów mieszkalnych ludność musiała się ewakuować. Akcję ratunkową prowadzą pionierzy.

W Dubowcach część wsi zalana wodą, ludność ewakuowano. Droga Halicz – Lwów, Halicz – Podhajce i Halicz – Żurawno częściowo zalana wodą, która w niektórych miejscach wynosi 1 mtr.

W powiecie tłumackim Dniestr przybiera w dalszym ciągu. W Niżniowie stan wody na Dniestrze wynosi 3.90 mtr. ponad normalny. W Dołhem i Strylianocach woda zalała pola na przestrzeni 300 morgów, 16 domów zalanych.

Dziś w południe woda wyrzuciła na brzeg między Pniowem a Mołotkowem zwłoki hucuła Dżigita lat 21 z Pniowa, który utonął w dniu 7 b. m. w czasie zerwania mostu. Fale Czeremoszu wyrzuciły na brzeg zwłoki nieznanej kobiety w wieku około 56 lat. pochodzącej przypuszczalnie z okolic położonych nad Czeremoszem.

Skutki ulewy we Lwowie
Długotrwałe deszcze, a szczególnie piątkowa całodzienna ulewa, która miejscami przybierała natężenie tak wielkie, jak przy oberwaniu chmury, uczyniła we Lwowie szereg szkód. Podmyte zostały gdzieniegdzie chodniki, pozatykane otwory kanałowe i t. p.

Większe niebezpieczeństwo groziło drewnianemu budynkowi, w którym mieści się restauracja „Justjana” przy końcu ul. Teatyńskiej obok ostatniego przystanku linii tramwajowej nr. 4.

Otóż woda deszczowa spływała z Łysej Góry z taką siłą, że nie mieszcząc się w kanale, przechodzącym pod restauracją, powyrywała betonowe rury spływowe i poczęła podmywać cały budynek.

Drewnianemu domkowi zagrażało runięcie po stromej pochyłości w kierunku stawu Kisielki. Zawezwana około godz. 22-giej straż pożarna przekopała rów około 40 m. długości celem odprowadzenia spływającej wody w innym kierunku.

W czasach obecnych, gdy na drodze do Przemyśla jest granica, to miasto jest wódkowo-spirytusowo-przemytniczym El Dorado. Ale ta sława tego miasta ciągnie się jeszcze z przedwojnia…

Spirytusowe El Dorado
Do oszukańczego wywozu 550 It. spirytusu z fabryki octu „Lech” przyznał się nagle oskarżony Izrael Linker. zasiadający w toczącym się procesie o oszustwa spirytusowe. Cyfra powyższa jednak wedle aktu oskarżenia, ani w części nie wyczerpuje ilości, wyszczególnionej w akcie oskarżenia odnośnie do nadużyć popełnionych w fabryce „Lech”, a ustalonej na podstawie żmudnych i wyczerpujących dochodzeń, następnie zaś potwierdzonych wynikami postępowania dowodowego.

Przyznanie się Linkera jest więc raczej pewnego rodzaju wyprzedzaniem sytuacji wytworzonej przez rozprawę, która dobiega końca. Konsekwencje jej zapowiadają się jako logiczny wynik czterotygodniowego procesu karno-skarbowego, prowadzonego z wielką energią zarówno celem wykrycia prawdy materialnej, oraz w obronie Skarbu Państwa.

Inspektor B. Jurkiewicz (x) z Komisją Kontroli Skarbowej przy skonfiskowanej nielegalnej gorzelni w Brodach (NAC)

Dla kogoś zaręczyny są wielką uroczystością rodzinną, a dla kogoś…

Śmierć w dniu zaręczyn
Młody adwokat tutejszy, 30-letni dr. Jakób Horn, który w dniu dzisiejszym miał właśnie otworzyć swą kancelarię, udał się wczoraj wieczorem do mieszkania rodziców swej narzeczonej, gdzie miała się odbyć uroczystość zaręczyn. Na schodach kamienicy upadł zemdlony. Zawezwany lekarz stwierdził zgon. Prawdopodobnie wskutek krwotoku mózgu. Tragiczny ten zgon wywarł w mieście silne wrażenie.

Walka o narzeczonego
Do przechodzącego w późnych godzinach wieczornych ul. Hofmana, stud. med. Adolfa S. z Przemyśla w towarzystwie swej narzeczonej, córki kupca z ul. Hofmana, panny. R. przystąpiła w pewnym momencie była jego narzeczona Aniela Kudrysz z Przemyśla, która poczęła mu czynić wyrzuty i awanturować się. Gdy słowa nie wywarły odpowiedniego wrażenia na Adolfie S., Aniela dla zadokumentowania swej obecnej nienawiści, oblała swego b. narzeczonego kwasem solnym, niszcząc mu ubranie i parząc rękę. Sprawa oparła się o policję.

Zaręczyny siostrzenicy hrabiego Stanisława Czarneckiego, Ireny Bielskiej ze Stanisławem Jędrzejowiczem (NAC)

W poprzednim numerze pisałem o mszycach, które wytwarzają biała substancję, uważaną za biblijną mannę. Szkoda, że te z 1933 roku w Zaleszczykach nie były tak pożyteczne…

Plaga mszyc w Zaleszczykach
W zaleszczyckiem pojawiły się w niewidzialnej dotychczas ilości mszyce, które zaatakowały w tym roku również liście drzew morelowych, brzoskwiń i szlachetnych śliw. Masowe pojawienie się tego szkodnika, spowodowane jest wyginięciem z wiosną owadów, żywiących się mszycami.

Równocześnie pojawił się motyl głogowiec, który już w ubiegłym roku wyrządził znaczne szkody. W roku bieżącym władze zarządziły planową walkę z motylem głogowcem, która wydała stosunkowo bardzo poważne wyniki.

Wracając do polskiego lotnictwa – kolejny artykuł, podkreślający polskie osiągnięcia w tej dziedzinie…

Rekord kpt. Skarżyńskiego zatwierdzony przez Międzynar. Zw. Lotniczy
Przelot ponad południowym At-lantykiem kpt. Skarżyńskiego uznany został jako międzynarodowy rekord długości lotu w linii prostej dla kategorji samolotów turystycznych o ciężarze własnym nie przekraczającym wagi 450 klg.

Aeroklub Rzplitej został oficjalnie zawiadomiony przez Międzynarodowy Związek Lotniczy (FAI) o uznaniu wyczynu kpt. Skarżyńskiego za rekord międzynarodowy. Przelot dokonany został w dniu 7 maja b. r. na trasie St. Louis (Senegal)-Maceio (Brazylia) w linii prostej na przestrzeni 3.582 klm.

Dotychczasowy rekord z r. 1931. leżący do Francji wynosił 2.977 klm.

Polska do rejestru rekordów międzynarodowych została wpisana po raz pierwszy w 1929 roku, dzięki wyczynowi kpt Żwirki, który na samolocie RWD-2 osiągnął rekord wysokości. Następny rekord światowy ustanowił w r. 1932 inż. Drzewiecki na samolocie RWD-7, ustanawiając rekord szybkości. Kpt. Skarżyński leciał na samolocie RWD-5bis, z silnikiem Gipsy-major 130 K.M.

Stanisław Skarżyński (w środku) w towarzystwie inżyniera Stanisława Rogalskiego oraz Jerzego Wędrychowskiego przed samolotem RWD-5 bis (NAC)

I naturalnie, coś z mody z lat 30…

Popielate włosy раń
Moda wymaga dzisiaj, żeby farbowanie włosów było jak najbardziej dyskretne. Jest to dodatni objaw, gdyż nic tak nie psuje harmonji główki kobiecej, jak wpadająca w oczy barwa włosów. Idąc za tym gustem, doprowadzono do takiej doskonałości wyszukiwanie odcieni nadających się do danych włosów, że tylko bardzo wprawne oko spostrzec potrafi ich sztuczne zabarwienie. Ale chodzi o to, żeby farbowanie włosów oddawać tylko w doświadczone ręce, by zmieniona barwa była miła dla oka, a nie raziła sztucznością.

Dziś ciemno blond włosy będą miały odcień kasztanowaty, jasno blond popielaty, tylko muszą zawsze pozostać w tym tonie, co najmniej nieco przyciemnione, albo rozjaśnione. Jednak nie można doprowadzać do dysharmonji pomiędzy cerą a włosami. A ponieważ nie każda cera harmonizuje z takiem przyciemnieniem albo wyjaśnianiem włosów, zaczęło również nadawać im połysk miedziany. Do tego celu najlepiej nadaje się produkt otrzymany z rośliny, rosnącej na wschodzie a zwanej henną. Wobec tego przestały już być modne blondynki „platynowe”. Może wpłynęły na to trudności techniczne oraz rodzaje włosów, gdyż włosy muszą być bardzo wytrzymałe, by mogły znieść kilkakrotne zabiegi niezbędne do odbarwienia. Był to zapewne główny powód wprowadzenia henny. Henna bowiem jest produktem podobnym w działaniu do taniny, więc wzmacnia również włosy. A włosy muszą dzisiaj znosić szereg niszczących zabiegów, jak częste mycie, ondulacja, fryzowanie i t. p., gdyż moda wymaga, żeby fryzura była bez zarzutu o każdej porze dnia, czy to pod kapelusz, czy wieczorem do strojnej sukni.

Ale są jeszcze inne względy przemawiające za tym miedzianym połyskiem, a mianowicie względy estetyczne, podnosi on bowiem urodę szatynek i blondynek. Tylko musi to być raczej przebłysk, a nie zdecydowany ton by odnosiło się wrażenie, że go spowodowało słońce. Odcień jasny, tak zwany „wenecki” może najbardziej się podoba. Nazwano go „weneckim” dlatego, że Wenecjanki myją włosy nad brzegiem morza, a potem suszą je na słońcu i stąd dostają ten rudawo-miedziany odcień, tak bardzo twarzowy dla blondynek, nawet jeżeli są silnie opalone.

Sławny Antoine zapowiada, że będą modne włosy farbowane na rudo i blond. Tylko będą musiały być dostosowane do tonu i wieku kobiety. Dla pań starszych radzi ton niezdecydowanie popielaty.

Kwestia tłoku na drogach zaprzątała głowy już przed wojną. Ale co to porównywać…

Ile automobilów jest w ruchu na całym świecie?
Departament For Industrial Progress w Waszyngtonie ogłasza statystykę ilości aut znajdujących się w ruchu na całym świecie do 1 stycznia 1933 r. Według tych danych, liczba 34,66 miliona aut na 1 stycznia 1932 r. wzrosła do liczby 35,2 miliona wozów na 1 stycznia 1933 roku. Przyrost wynosi zatem 540.000 wozów w ciągu roku. Z tych 35,2 miliona wozów przypada 74 prc. na Stany Zjednoczone, za nimi kroczy Francja z 4,8 prc. wozów, dalej W. Brytanja z 4,5 prc., Kanada z 3,4 prc., Niemcy z 1,8 prc., Australja z 1,75 prc.

Jeśli porównać wielkie miasta pod względem liczby kursujących w nich automobilów, palmę pierwszeństwa zdobywają oczywiście miasta amerykańskie. n. p. New York wykazuje 799 000 aut., Chicago – 490 000 aut. natomiast z miast europejskich Londyn 299 000 aut, Paryż – 205 000 aut Berlin – 641 000 aut.

Uczestnicy rajdu samochodowego na trasie (NAC)

Okazuje się, że w sporcie samochodowym też można łączyć przyjemne z pożytecznym…

Wielki raid samochodowy w Małopolsce Wschodniej „Szlakiem Sobieskiego”
Agencja „Wschód” donosi z Tarnopola: Wojewódzki komitet obchodu 25-lecia zwycięstwa Sobieskiego pod Wiedniem postanowił zorganizować trzydniowy raid samochodowo-motocyklowy po Podolu, połączony ze zjazdem gwiaździstym do Złoczowa w dniach 12, 13, 14 sierpnia. Raid ten urządzony będzie w porozumieniu z Automobilklubem Polski.

Trasa wynosi 564 km. i prowadzi od Oleska i Podhorzec do Tarnopola, potem biegnie na południowy wschód przez malowniczy krajobraz, pełen zamków i jarów do Zaleszczyk, najcieplejsze miejscowości na obszarze Polski, domeny brzoskwiń i winogron. Z Zaleszczyk trasa prowadzi przez Jazłowiec, Skomorochy, historyczny Buczacz, Brzeżany, Pomorzany do Złoczowa, gdzie nastąpi rozwiązanie raidu. Raid dostarczy uczestnikom wielu pięknych wrażeń i zapozna ich z przeszłością i teraźniejszością Podola. Bliższe szczegóły będą podane.

Została zachowana oryginalna pisownia

Opracował Krzysztof Szymański
Tekst ukazał się w nr 15 (307) 16-30 sierpnia 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X