Czarodziejskie noce wśród książek (Fot. Aleksy Kokorew)

Czarodziejskie noce wśród książek

Po raz czwarty Konsulat Generalny RP we Lwowie wraz z Miejską Biblioteką Publiczną we Wrocławiu i Lwowską Obwodową Biblioteką dla Dzieci zorganizowali dla najmłodszych „Noc w bibliotece”, spotkanie odbyło się w nocy z 8 na 9 maja.

Kolejna nocna impreza wśród książek odbyła się w nocy z 9 na 10 maja w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) – „Noc w bibliotece” w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego zorganizowano po raz drugi. Do udziału w imprezie zgłosiło się ok. 40 dzieci w wieku od 9 do 13 lat z polskich szkół nr. 10 i 24 we Lwowie, polskiej szkoły nr. 3 w Mościskach i polskiej szkoły w Strzelczyskach. O godz. 19:00 rozpoczęła się niezapomniana czarodziejska noc.

– Książka jest najlepszym sposobem, żeby obudzić w dziecku zainteresowanie światem i zachęcić go do wejścia w głąb siebie i rozwijania się. Chcemy pokazać, że czytanie może być przygodą, początkiem fajnego etapu w życiu, może rozwijać w nich pasję poznawczą, żeby chcieli dowiadywać się czegoś więcej o świecie – powiedział Jacek Żur, konsul RP we Lwowie.

– Jest to zabawa, której istotą jest kontakt z polską książką, polskimi autorami, a także fakt obcowania i poznania się dzieci między sobą – zaznaczył Andrzej Ociepa, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.

– Bardzo się cieszymy, że mamy możliwość współorganizowania takiego projektu dla dzieci polskiego pochodzenia, bo one powinny zachowywać swój język, swoją kulturę. Dlatego robimy imprezy dla polskich dzieci, współpracujemy ze szkołami polskimi we Lwowie, gromadzimy książki w języku polskim i staramy się pomagać Polakom we Lwowie. Mam nadzieję, że w następnym roku wspólnie zorganizujemy kolejną noc w bibliotece – powiedziała Łarysa Ługowa, dyrektor Lwowskiej Obwodowej Biblioteki dla Dzieci.

Wielką frajdą dla dzieci był udział w zabawie prowadzonej przez tak znane postacie, jak Anna Czerwińska-Rydel, Barbara Kosmowska i Roksana Jędrzejewska-Wróbel. Autorki wielu znanych książek dla dzieci i laureatki nagród literackich poprowadziły wieczorne warsztaty. Dzieci podzielono na trzy grupy: teatralną, plastyczną i taneczną.

Dzieciaki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel czytały fragmenty książek, rozmawiały o uczuciach, potem rysowały i wycinały maski przedstawiające paletę uczuć. „Wymyśliłam taki temat warsztatu, który jest związany z moimi książkami i uczuciami, bo wszystkie książki to są historie uczuć. Rozmawiamy z dziećmi o uczuciach, zastanawiamy się co czuli bohaterowie tekstów, co my czujemy, jak te uczucia wyglądają, jaki mają kształt, kolor, dźwięk i jak sobie z nimi radzić” – powiedziała Roksana Jędrzejewska-Wróbel, autorka książek dla dzieci i młodzieży.

Grupa Barbary Kosmowskiej pisała scenariusz i pokazywała scenkę teatralną. „Do biblioteki przyszły bardzo utalentowane dzieci. Wspólnie próbujemy napisać zaskakującą scenę teatralną, z której będzie wynikało, że w bibliotece dzieją się dziwne i nieprawdopodobne rzeczy” – mówiła pisarka Barbara Kosmowska.

Dzieci Anny Czerwińskiej-Rydel oprócz tego, że czytały, rysowały, kolorowały, śpiewały i tańczyły, również próbowały znaleźć odpowiedź na pytanie jaka jest droga do gwiazd. „Jest wiele dróg do gwiazd i te różne drogi chcemy przedstawić i wspólnie zdecydujemy, która z nich jest najlepsza” – opowiadała Anna Czerwińska-Rydel, autorka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej.

Po udanych prezentacjach na uczestników imprezy czekała pyszna pizza i napoje. Następnie wszystkie dzieciaki rozścieliły karimaty oraz śpiwory i obejrzały film. Około północy wszystkie smacznie zasnęły.

Wczesnym rankiem organizatorzy z Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie Konsulatu Generalnego RP we Lwowie wręczyli dzieciom pamiątkowe dyplomy, zestawy książek i upominków. Z fajnymi wspomnieniami o magicznej nocy w bibliotece dzieci wróciły do swoich domów.

Natomiast w nocy z 9 na 10 maja po raz drugi „Noc w bibliotece” odbyła się w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie). Dzieci mile spędziły czas w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego.

– Przywozimy polskich pisarzy aby spotkali się z dziećmi i bawili się z nimi. I żeby dzieci poprzez kontakt z pisarzem mogły sięgnąć po książkę, po książkę w języku polskim, żeby zapamiętały, że literatura jest ważna dla rozwoju, wzbogacenia i posługiwania się językiem polskim – powiedziała Jolanta Grzelczyk z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.

„Noc w bibliotece” w Stanisławowie zorganizował Konsulat Generalny RP we Lwowie, przy współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu oraz Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego.

Eugeniusz Sało 
Tekst ukazał się w nr 9 (229) za 15-28 maja 2015

{youtube}0rsBoevpCCs{/youtube}

{youtube}eJVb6Y5vSAQ{/youtube}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X